У середу літературознавець, публіцист Оксана Пахльовська презентувала книжку «Зоря на ім’я Полин: Згадуючи Чорнобиль», яка вийшла днями в італійському видавництві «Віелла».
Пані Оксана, що живе в Римі і викладає в університеті «Ла Сап’єнца», давно і добровільно взяла на себе обов’язок представляти Україну в світі, її зусиллями в Італії організовуються міжнародні конференції, вона друкує статті про Україну в наукових часописах, співпрацює з престижним Інститутом студій суспільної та релігійної історії в місті Віченца, на базі якого вже відбулося кілька наукових конференцій, присвячених українській проблематиці. «Зоря на ім’я Полин» теж містить матеріали конференції, яка відбулася у вищезгаданому інституті і була присвячена чорнобильській трагедії. Супроводжували конференцію фотовиставка Ігоря Костіна, присвячена Чорнобилю, символічна композиція Анатолія Гайдамаки на віллі Паладіо та дитячі малюнки на тему Чорнобиля. В книжку ввійшли статті Юрія Щербака, Юрія Шаповала, Наталі Баранівської, Оксани Пахльовської, переклади поезій та сценарію «Чорнобиль. Тризна» Ліни Костенко. Ця збірка має на меті, зокрема, й познайомити італійських школярів із драмою Чорнобиля. Три презентації видання уже відбулися в Італії, на черзі — Рим, при цьому жодної допомоги посольства, чи будь–якої присутності українських дипломатів при підготовці книжки чи презентацій не виявлено.
На прес–конференції в Укрінформі, де не було державних мужів і крутих фахівців, обговорено більше проблем, ніж на офіційних «круглих столах». А цих проблем після Чорнобиля залишилося безліч: і збільшення кількості пухлин на серці, і забуття кладовищ у зоні, і могили ліквідаторів на Мітінському кладовищі у Москві, і перспективи атомної енергетики, і паралелі з японською Фукусімою. Ліна Костенко, яка дві години емоційно розповідала про «екстремальне народознавство» в Чорнобильській зоні, повідомила, що її чорнобильські повісті уже готові до друку і мали вийти вже цієї весни, але скандал довкола презентаційного туру з романом «Записки українського самашедшого» вибив її на деякий час із колії. «Я не прив’язуюся до дати, до 26 квітня, Чорнобиль ще довго нагадуватиме про себе», — сказала Ліна Костенко.