День міжнародної солідарності трудящих — свято, яке залишилося Україні в спадок від СРСР. Нині 1 травня для багатьох стало просто вихідним днем без жодного ідеологічно–політичного забарвлення. Як свідчать результати соцопитування, проведеного Міжнародним кадровим порталом hh.ua, українці не вважають Першотравень святом. Лише 7,24% респондентів відповіли, що День міжнародної солідарності трудящих для них — велике свято, тоді як майже 77% сприймають 1–2 травня як «просто кілька вихідних». 12% опитаних відповіли, ще це свято — пережиток радянської системи.
Проте для багатьох ця дата залишається принаймні ще одним приводом вийти на вулицю та висловити владі свій протест. Так, 1 травня в столиці відбудеться «Марш колективної дії». З гаслами «Лише солідарність захистить наше право на гідне життя!», «Досить доручати політикам власні долі!» та «Досить егоїзму з’їдати наші сердця!» студенти і незалежні профспілки демонструватимуть свою єдність та готовність відстоювати власні свободи у повсякденному житті.
Як розповів «УМ» активіст студентської профспілки «Пряма дія» Іван Шматко, марш стартує в неділю о 13:00 від станції метро «Арсенальна» й проходитиме по маршруту ключових адміністративних будівель України. «Очікуємо, що до нас приєднається близько півтисячі осіб, — каже Іван. — Підніматимемо питання прийняття Трудового кодексу, підвищення пенсійного віку під тиском Міжнародного валютного фонду й, звичайно ж, освітні питання». Схожі акції 1 травня відбудуться також у Хмельницьку, Донецьку та Харкові.
Маршируватимуть і в Житомирі — проти капіталізму. Люди в чорному під синьо–жовтими прапорами крокуватимуть центральними вулицями міста. Саме в такому вбранні закликає житомирян прийти на свято громадська кампанія «Марш патріотів». Серед вимог: безкоштовна освіта та медицина, націоналізація стратегічних галузей економіки, демонтаж економічної системи капіталізму як такої, що забезпечує грабунок працюючих верств населення.
У більшості інших міст про політичний компонент Першотравня згадують хіба що любителі поностальгувати за часами «розвиненого соціалізму», а решта — розважаються й відпочивають. У Сумах цього дня пройде велопробіг для привернення уваги влади до екологічних проблем міста, у Львові святкуватимуть беатифікацію Папи Римського Івана Павла ІІ. Також 1 травня відбудуться заходи з відзначення 96–ї річниці перемоги Українських Січових Стрільців на горі Маківка, що у Сколівському районі Львівщини.
ДО РЕЧІ
«Укрзалізниця» призначила 38 додаткових поїздів на травневі свята. Найбільше потягів курсуватиме від Південно–Західної залізниці — 11,9 поїздів призначила Придніпровська залізниця, 7 — Південна, 6 — Одеська, 2 — Львівська та 3 — Донецька. «Робота з вивчення попиту та призначення додаткових поїздів на найбільш популярні напрямки триває», — повідомляють на офіційному сайті компанії.