Якщо ти не скуштував страв національної кухні країни, якою подорожуєш, — ти не бачив цієї країни. Не знаю, хто і коли це сказав, але важко не погодитися. Неможливо в усій повноті пізнати Німеччину без пива і ковбасок, Італію — без піци і пасти, Україну — без борщу і вареників, а Угорщину — без страв iз паприкою.
Звісно, не самою лише паприкою відома Угорщина. Угорська гусяча печінка і паштети з неї якістю поступаються лише французькій фуагрі, токайські вина відомі далеко за межами країни, торт «Добош» замовляли з Будапешта аж до Відня, де і своїх кондитерських винаходів вистачає, а відома біла угорська телісалямі («зимова салямі», нині найвідоміші ковбаси Pick), яка бере початок від італійської, вже давно набула національного забарвлення (і в прямому, і в переносному значенні) і зажила слави серед любителів ковбас. Але найвідоміший гастрономічний об’єкт Угорщини, беззаперечно, — паприка. Нею приправляють усі можливі страви: від сніданків до десертів. Цю спецію угорці люблять настільки, що існує щонайменше два музеї, присвячені паприцi.
Овоч Capsicum annum вирощують практично на всій території Альфьольда — угорської частини Середньодунайської рівнини, багатої на плодючі ґрунти. Щоосені кожен будинок у тамтешніх селах нагадує різдвяну ялинку, геть усю завішану гірляндами паприки, які сушаться під лагідним сонцем у в’язках або довгих сітках, схожих на рибальські. Сушені перці надійдуть у продаж або цілими у в’язках, або меленими, або у вигляді пасти в тюбиках. Міцність меленої паприки залежатиме від того, який відсоток насіння змелюють разом із перцями, і від того, наскільки ці перці витримані.
Купувати паприку краще за все не в сувенірних крамничках і ятках на центральних вулицях і площах, а на ринках, де її купують місцеві мешканці. (Свою я придбала на найбільшому критому ринку Будапешта Nagycsarnok, що неподалік від моста Свободи. Цей базар — сам по собі туристична принада, прекрасна будівля і чудовий вибір смаколиків). Паприка з ринку точно буде свіжою, можливо, навіть домашньою, і вибирати можна хоч усі вісім її видів. Яку ви хочете? Гостра (erоs) — найпекучіша паприка, її порошок має світло–брунатне забарвлення. Напівгостра (fеlеdes) — паприка середної гостроти, суміш гострої та так званої м’якої. Найпоширеніша — вишукано–солодка (еdesnemes) — це коли гострота ледь відчутна, порошок має яскраво–червоне забарвлення. Рожева (rоzsa) — м’яка паприка з яскравим ароматом, блідо–червоного кольору. Солодка (csipоsmentes csemege) — негостра паприка з багатим ароматом і смаком, колір — від світло– до темно–червоного. Пікантна (сsemegepaprika) має трохи гостріший смак, аніж солодка. Гостра пікантна (сsipоs csemege pikаns) — ще гостріший варіант солодкої. І особлива (kulonleges) — найсолодша паприка, порошок насиченого яскраво–червоного кольору.
Чи в Угорщині, чи на київському ринку не поспішайте купувати мелену паприку кілограмами, адже її аромат триматиметься щонайдовше півроку. Зберігати паприку варто у щільно закритих, захищених від сонячного світла ємкостях.
Паприкою притрушують готові страви або додають її наприкінці приготування разом з іншими спеціями. Пахощі паприки розкриваються найповніше, якщо її прогріти в олії на початку приготування їжі.
Світлана ФІЛАТОВА