Травневі свята — завжди привід вирватися з повсякденної рутини. Якщо є бажання, ще можна на другі вихідні точно встигнути оформити візу і побачити, скажімо, Будапешт та скуштувати там нові страви. Якщо із закордонною мандрівкою не складається, можна вдома влаштувати кулінарні вихідні по–угорськи.
Як справжній любитель смачно попоїсти, в усіх подорожах я намагаюся розжитися книжкою рецептів місцевої кухні, і, звісно, без угорської книжки не обійшлося. Як можна стисло охарактеризувати угорську кухню? Вона ситна, в ній багато м’яса, солодощів теж вистачає. А ще угорці практичні — з одного базового рецепта, доповнюючи його додатковими інгредієнтами, можна зробити три страви. Отже, пьоркьольт, паприкаш і млинці з начинкою.
Усе починається з приготування тушкованої курки — пьоркьольта. Нам знадобляться: курка (ціла або частини вагою 1—1,2 кг), 1 велика цибулина, 2 великі солодкі перці, 1 помідор, чайна ложка солодкої чи пікантної паприки, олія і сіль.
У сотейнику розігріваємо 2–3 столові ложки олії і обсмажуємо дрібно порізану цибулю до м’якості. Додаємо паприку, розмішуємо і прогріваємо її. Вкидаємо поділену на частини курку чи куряче м’ясо і кілька хвилин обсмажуємо на середньому вогні. Потім зменшуємо його, солимо курку, накриваємо сотейник кришкою. Очищуємо помідор від шкірки і насіння, ріжемо кубиками, перець очищуємо від насіння і ріжемо кружальцями. Кілька останніх лишаємо для гарніру, решту овочів вкидаємо до м’яса, перемішуємо і тушкуємо під кришкою годину. Ця страва повинна доходити до готовності у власному соку, воду можна підлити, лише якщо розумієте, що зараз підгорить. Сподіваємося, нічого такого не сталося — пьоркьольт готовий. Подають його з пастою, сирними чи картопляними кнедлями або ж картопляним пюре.
Якщо ж узяти 300 мл жирної сметани та 2 столові ложки борошна, добряче розмішати борошно у сметані, щоби не було грудочок, влити у готовий пьоркьольт, розмішати і протушкувати ще хвилин п’ять, матимемо курячий паприкаш. Його подають як окрему страву зі свіжими овочами або з такими ж гарнірами, як і пьоркьольт.
Якщо з пьоркьольта вийняти м’ясо, перемолоти його на фарш у блендері чи м’ясорубці, а в овочі та м’ясний сік додати ту ж сметану і борошно, проварити кілька хвилин, трохи соусу додати у фарш і перемішати, а потім загорнути цю начинку у несолодкі млинці, то це вже будуть хортобадьські млинці, які походять, цілком логічно, з Хортобаді (нині біосферний заповідник на північному сході Угорщини). Начинені млинці треба покласти на розігріту сковороду, залити рештою соусу і прогрівати у ньому хвилин 15. Подавати, поливши соусом, ложкою сметани та прикрасивши листям петрушки.
Навіть у кулінарній книжці написано, що ця страва дуже ситна, і подавати її слід невеликими порціями. Можу засвідчити, на власному досвіді перевірено у Сентендре, неподалік Будапешта, що більше двох таких млинців навіть найголодніший не з’їсть.
До речі, ці страви можна готувати не лише з курятини, а й з яловичини. І запивати не лише розрекламованими угорськими винами «Токай» (Tokaji) чи «Бичача кров» (Egri Bikavеr). Спробуйте з винами з сортів винограду, скажімо, Irshai Oliver чи Olaszrizling. Не пошкодуєте. А взагалі, смачного, чи Jо еtvаgyat!, як кажуть угорці.
Світлана ФІЛАТОВА