«Мої «приготування» до Великодня досить детально виписані у книзі «Дванадцять, або Виховання жінки в умовах, не придатних до життя». Як і в головної героїні, вони, швидше за все, — духовні, каже Ірен Роздобудько. — Головне не у стравах і святкуванні з напоями і наїдками, а в тому, щоб ще раз осмислити суть цього свята, відчути його, як таїнство і правду. Отже, «готуюсь» я просто: думаю про те, що відбулося з Ісусом в ті дні, як його зраджували і катували. І як він все це витримав».
Пані Ірена цього разу планує приготувати сирну паску «Князівна». Цей давній рецепт передається від матері до доньки, до нього кожен додає щось своє, але «душа» пасочки — князівська: з міцними горішками і родзинками, з княжою короною і хрестами. Хто знає, може, колись, виглядаючи свого князя з далекого походу, і справді молода дружина перебирала соковиті родзинки, виливала шоколадні хрести і вимішувала ароматне сирне тісто з надією порадувати свого князя у світлий Великдень. Щоб зробити цю непечену паску, потрібно мати 1 кг сиру, склянку цукру (краще цукрової пудри), 5 жовтків (обов’язково свіжі або круто зварені), 150 г вершкового масла, 200 г мелених фісташок, ваніль, цедру лимона та двi склянки густих вершків.
Спочатку яйця слід ретельно розтерти з цукром (чи пудрою), додати ваніль. З’єднати їх з протертим сиром та маслом, вершками, цедрою і фісташками, все добре вимішати. Викласти на марлю у форму і поставити під прес на чотири години при кімнатній температурі, потім на добу — у прохолодне місце. «Фісташки можна замінити іншими горіхами або ж цукатами, родзинками, курагою, крихким печивом. А можна взяти всього потроху. Замість цукатів можна покласти нарізаний шматочками мармелад, — розповідає письменниця. — Для ароматизації паски в сирну масу можна додати трохи рому або лікеру». Дуже зручно для приготування такої сирної паски мати спеціальну форму, своєрідну чотиригранну піраміду з дощечок, але можна скористатися і звичною круглою. У формі паска має вистоятися не менше доби. Далі на тарелі акуратно викладену паску прикрашають хрестом із цукатів чи шоколаду, квітами. І найголовніше — з’їсти таку непечену паску треба за два дні.
«Приготування цієї паски, напевне, є одним з найдоступніших рецептів для того, щоб до дійства залучити дітей, яким доречно у процесі розказувати оповідки про свято та народні звичаї», — переконана письменниця.
Тетяна ЗІНЧЕНКО