З понедiлка в Європi стартує тиждень енергоефективності. Він проводиться шостий рiк поспiль i покликаний продемонструвати урядовцям та бізнес–спільноті переваги використання енергоефективних технологій, їх економічну доцільність та користь для довкiлля. Цього року тиждень енергоефективності об’єднає понад 30 тисяч учасників в усій Європі та за її межами.
Україна ж уперше приєдналася до Тижня. З 11 по 15 квітня у Києві, Львові, Полтаві та Ковелі представництво ЄС в Україні організовує тематичні заходи.
«Україна — один iз найбільших енергоспоживачів у світі, i цей показник утричі більший, ніж середній показник у Європейському Союзі», — зазначив голова представництва ЄС в Україні Жозе Мануел Пінту Тейшейра i додав, що наша країна має великий потенцiал для розвитку енергозберiгаючих технологiй. У рамках тижня відбудуться, зокрема, конференція «Енергоефективність: досвід українських та європейських міст», еко–зустрічі у кав’ярні «Бабуїн», де посольство Франції організує тематичні кінопокази, мобільна виставка «Енергоефективне будівництво» та багато іншого.
«Зараз людей народжується практично мільярд щодесять років. Ресурси Землі на сьогодні дуже обмеженi. Вугілля, нафта, газ знаходяться на піку свого використання», — зазначив заступник директора фундації українсько–польської співпраці ПАУСІ Святослав Павлюк. Прогнози не вельми втішні: за пiдрахунками ПАУСІ, починаючи з 2008 по 2016 рік ціни на електроенергію в Україні зростуть на 250%, на природний газ на 560%, а на теплову енергію — на 480 відсоткiв. У цілому витрати на забезпечення енергетичних потреб таких бюджетних закладів, як школи чи лікарні, через п’ять років «підскочать» на 550%.
Україна з року в рік споживає все більше газу. Так, у 2009 році це було 51,9 мільярда кубометрів «блакитного палива», а минулого року вже 57,6 мільярда. «30 мільярдів кубометрів газу споживається саме в комунальному господарстві для опалення будинків», — зазначив пан Павлюк. Водночас, за його даними, більшість котлів, які використовують в Україні, мають середню ефективність 75%, тоді як в ЄС цей показник сягає 95%. Відтак Україна повинна вже сьогодні задумуватись над вирішенням проблеми енергоефективності. За словами Святослава Павлюка, для початку достатньо утеплити будинки, обладнати їх засобами вимірювання та регуляції тепла i змінити саме ставлення людей до використання енергоресурсів. Допоможе нам і Євросоюз, який виділить Україні 70 мільйонів євро на впровадження проектів з енергоефективності та відновної енергетики. Відповідну угоду було підписано в грудні 2009 року. Згідно з домовленістю, 63 мільйони євро надійдуть до держбюджету, а решта будуть спрямовані на підвищення спроможності Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів.