Цілих три роки мешканці міста боролися зі смердючим підприємством, щоб відстояти законне право дихати свіжим повітрям. Суд визнав, що викиди заводу «Екотранс», який зберігає та переробляє соняшникове насіння на олiю, значно перевищують норми. Тож днями підприємство офіційно закрили і опломбували.
Ініціативна група мешканців Миколаєва довгий час оббивала пороги природоохоронної прокуратури та міськради, скарги зводилися до одного: від диму соняшникового лушпиння неможливо нормально спати, дихати та й узагалі жити. У багатьох людей, якi живуть у районi «Екотрансу», загострилися такі хронічні хвороби, як астма, гіпертонія. Як розповів «УМ» відомий у Миколаєві професор Ілля Старіков, під час згоряння олій та лушпиння соняшнику виділяються отруйні пари акролеїну: «Атмосфера, що містить понад 0,015 відсотка цих речовин протягом десяти хвилин і більше, небезпечна для здоров’я. Завод же працював і виділяв небезпечний акролеїн фактично цілодобово».
Після проведення низки відповідних перевірок міська рада подала позов до суду на олiєекстракційний завод «Екотранс». Вимагали провести модернізацію обладнання заводу або повністю перевести його роботу на екологічно не шкідливий газ. Врештi члени виїзної комісії з перевірки виробничої діяльності підприємства склали акт про те, що керівництво заводу не виконало низку висунутих до нього вимог. Відтак ухвалили рішення зупинити роботу підприємства.
За словами заступника міського голови Олександра Женжеруха, завод зможе відновити роботу тільки після того, як встановить додаткові фільтри.
ДОВІДКА «УМ»
Серед безпосередніх власників заводу «Екотранс» найбільш впливовим є Іван Глух, який входить до числа довірених осіб Юлії Тимошенко. Сам же завод «Екотранс» — одне з п’яти підприємств, підконтрольних холдингу «Кернел Груп» (одна з провідних українських компаній — виробників і експортерів олії). Один з його власників — 36–річний народний депутат Андрій Веревський, який потрапив до парламенту за списками БЮТ. Пізніше він перейшов до Партії регіонів. За версією журналу «Фокус», фінансовий стан Веревського оцінюється більш ніж у 400 мільйонів доларів. «Кернел Груп» має сильні позиції в Миколаївській і Кіровоградській областях і, по суті, є другим постачальником української соняшникової олії за кордон після корпорації Cargill.