Весна завжди змушує по–новому подивитися на життя загалом і харчування зокрема: відмовитися від усього зайвого і збагатитися новими смаками та відчуттями. Їсти, як правило, малокалорійну пісну їжу, навіть якщо ти не дотримуєшся релігійного посту, — це смачно, приємно і корисно! Варто лише у тарілці поєднати звичні інгредієнти по–новому.
Балуємо себе салатами
Багата на білки квасоля преспокійно компенсує організму м’ясо (у деяких сортах їх навіть більше). І якщо ви її ще не любите, то тільки тому, що не компонували квасолю, скажімо, з волоськими горіхами чи... апельсином. Вас здолала цікавість чи потекла слина?! Тоді діствайте 200 г квасоляних бобів і замочуйте їх на ніч. Уранці промийте, залийте холодною водою і ставте на вогонь. Тільки закипить, злийте воду, знову наповніть посудину вдвічі більшим об’ємом холодної води, ніж у вас є квасолі, влийте трохи олії і знову ставте на плиту. Коли знову закипить, додайте для смаку або тільки цибулину і морквину, або ще й 2 лаврові листки та 2 стеблини селери (чи 6—7 невеликих брусочків кореня). Варіть усе близько години, не помішуючи, а потім вийміть усі приправи і трохи посоліть. Якщо ви не маєте стільки часу для приготування квасолі, візьміть просто банку консервованої. Щоб приготувати салат iз квасолі з горіхами і зеленню ще потрібно 1 склянка чищених волоських горіхів, по 1 пучку петрушки, кропу, базиліку та зеленої цибулі, 2–4 зубчики часнику, 3–4 столові ложки олії. Хай вас не лякає така велика кількість зелені. Кладіть усе, крім цибулі, у блендер, додавайте часник, горіхи, олію, за смаком сіль і чорний мелений перець — і отримуйте соус (якщо загустий, додайте трохи відвару чи соку iз квасолі). Наостанок залишилося поєднати квасолю з подрібненою цибулею, полити соусом та акуратно перемішати.
Екзотичний салат iз квасолі, авокадо та апельсина. Для його приготування потрібні ті ж 200 г звареної квасолі або банка консервованої (краще брати червону), по 2 помідори та авокадо, 1 апельсин і пучок зелені петрушки. Далі все просто: ріжемо плоди на невеликі часточки, зелень подрібнюємо, усе солимо, притрушуємо білим меленим перцем і заправляємо оливковою олією.
Інший наш фаворит на наших столах — білокачанна капуста — скарбниця вітамінів навіть весною. Але їсти її постійно з морквою, як жартують любителі анекдотів, — кроликом станеш. Спробуйте салат iз капусти з чорносливом — наче теж не найнесподіваніше поєднання (бо смак тушкованої капусти iз сушеними сливами знайомий багатьом), але «стріляє» по–новому. Тож приготуйте, невелику голівку капусти, 1 морквину, 200 г чорносливу без кісточок, лимон (потрібно 2 столові ложки соку), а цукор, сіль, чорний мелений перець і рослинна олія точно в кожного є. А далі все просто. Капусту шинкуємо, солимо і перетираємо руками. Моркву натираємо на великiй тертцi і додаємо до капусти. Чорнослив заливаємо кип’ятком, через 2—3 хвилини відціджуємо, промиваємо, ріжемо соломкою і змішуємо з овочами. Далі готуємо заправку: змішуємо 2—3 ложки олії (з видами можна експериментувати на власний смак: соняшникова, кукурудзяна, оливкова тощо), лимонний сік, 1 чайну ложку цукру. Капусту посипаємо чорним меленим перцем, заливаємо заправкою — і через 10 хвилин салат можна їсти.
Любителі селери можуть звеселити її болгарським перцем. Щоб приготувати салат «Червоне і біле», беріть 2 перчини, 300 г печериць, 1 середнього розміру селеру, 5 зубчиків часнику , 2 столові ложки білого сухого вина та 1 — винного оцту.Почистіть гриби, поріжте і обсмажте на олії спочатку часник, а потім — печериці. Влийте вино і тушкуйте ще 5 хвилин. Поки печериці охолоджуватимуться, перець і селеру поріжте тонко соломкою. Потім усе з’єднайте, скропіть оцтом, посоліть, поперчіть, додайте трохи цукру і заправте олією.
Картоплю можна «звеселити» червоним інгредієнтом іншого відтінку, зготувавши картопляний салат з горіхами і гранатом. Відваріть 5 бульб, почистіть і наріжте кружальцями. Таку ж форму повинна мати і біла частина цибулі–порею. Зелена теж знадобиться — її, а також по півпучка петрушки і кінзи подрібнюємо. Потім готуємо заправку: змішуємо 2 столові ложки гранатового соку, розчавлених 2 зубчики часнику, 2—3 столові ложки олії. Поєднуємо картоплю, цибулю, усю зелень, посипаємо 4 столовими ложками подрібнених волоських горіхів, солимо, перчимо, акуратно перемішуємо, викладаємо у салатник, поливаємо заправкою і посипаємо салат 2—3 столовими ложками гранатових зерен.
Зігріє перше
А капусняк iз сушеними грибами ви давно готували? Смакота неймовірна — як у дитинстві у бабусі. Квашену капусту (близько 1 кг) дрібно посікти, влити 1 склянку води і тушкувати на маленькому вогні, помішуючи і підливаючи за потреби воду, 1,5—2 години. Гриби (100 г) замочити на 4—5 годин у холодній воді, промити, залити 1,5 л свіжої води і варити протягом 30 хвилин. Готові гриби процідити (відвар не виливати), порізати соломкою і висипати у грибний бульйон. Цибулину порізати кубиками, 2 моркви і корінь петрушки натерти на крупній тертці й потушкувати на олії до готовності. Капусту і тушковані овочі додати до грибів, усе посолити, поперчити, всипати за смаком цукор і варити 15—20 хвилин. Подавати капусняк, додавши дрібно січену зелень.
Зовсім інше тепло — Середземного узбережжя — в овочевій солянці. Для приготування страви знадобляться 4 картоплини, 5 квашених огірків, 3 цибулини, 1 морквина, 0,5 банки чорних маслин, півлимона, 3 столові ложки томатного соусу, 1,5 л води, 1 ст.л. цукру, січена зелень кропу і петрушки. Огірки порізати соломкою, цибулю — дрібними кубиками, картоплю — великими, а моркву натерти на крупній тертці. В олії обсмажити моркву з цибулею, додати огірки та томатний соус і тушкувати на маленькому вогні 5 хвилин. Воду довести до кипіння, опустити у картоплю і варити 10 хвилин, додати овочі, цукор, сіль, перець і варити до готовності. Подавати, притрусивши подрібненою зеленню і додавши в тарілки по кружальцю лимона та кілька маслин.
А суп з опеньками і вівсянкою хай буде вашою імпровізацією. Для його приготування знадобляться: 100—150 г відварених опеньків, 50 г кореня селери, по 1 морквині, цибулині та картоплині, 2 столові ложки олії та 2—3 — вівсяних пластівців. Спочатку треба спасерувати подрібнену цибулю. Корінь селери та моркву нашаткувати тонкою соломкою або нарізати кубиками й обсмажити в олії до золотистого кольору. Картоплю нарізати кубиками і покласти разом з овочами в окріп (1,5 л) чи грибний відвар. Через 5 хвилин додати гриби та вівсяні пластівці. Варити ще 5—7 хвилин до готовності. Насамкінець посолити, поперчити. Залежно від уподобань цю страву можна перетворити на суп–пюре. Подати зі свіжою подрібненою зеленню.