Шукаючи, як захистити українські школи в Донецьку та Макіївці від закриття, активісти батьківських комітетів регіону дісталися аж до Києва. Вони попереджають: на цих школах тримаються райони і цілі містечка. Тож якщо ці навчальні заклади закрити, молодь втратить перспективу, рівень злочинності зросте, а райони поступово стануть безлюдними. Нещодавно представники партії «Наша Україна» на чолі з головою політради Валентином Наливайченком та народним депутатом Лілією Григорович відвідали як українські, так і російськомовні школи на Донеччині й побачили, що влада байдужа й до перших, і до других.
Як уже писала «УМ», про майбутні закриття шкіл батькам ніхто не повідомляє, їм доводиться майже з боями пробиватися до кабінетів місцевої влади, аби дізнатися, яке майбутнє чекає на їхнiх дітей. На батьків тиснуть. «Нам нічого не пояснюють, мовляв, «ви просто не розумієте, що там (в інших, російськомовних, школах. — Авт.) вашим дітям буде краще», — каже представник батьківського комітету ЗОШ № 17 міста Макіївка Тетяна Клименко. — У найважчі часи, коли закривали шахти і люди втрачали роботу, гроші на школи завжди знаходилися, а тепер — немає?!»
За словами пані Тетяни, у школі діти проводять більшість часу, адже батьки на Донеччині йдуть на роботу рано–вранці й повертаються пізно ввечері, багато часу йде на доїзд до місць роботи. Якщо школи закриють, дітей не буде де подіти. Представник батьківського комітету школи №111 міста Донецька Наталя Мушта теж не знає достеменно, що буде з цією школою. Між батьками ходять чутки, що навчальний заклад потрапляє під «оптимізацію», а в його приміщенні відкриють нічний клуб або готель до Євро–2012. «Коли батьки вийшли на протести, одразу з’явилася міліція, — каже пані Мушта. — Міліціонери заводили дітей у класи і допитували без присутності батьків, що заборонено законом». Перед поїздкою на прес–конференцію до Києва жінкам узагалі дзвонили з брутальними погрозами фізичної розправи, якщо вони зважаться розказати про все журналістам.
Батьки переконані, що «оптимізація» і скорочення шкіл через нібито малу кількість дітей — тільки ширма. Насправді наповненість класів у школах Макіївки — 15—17 дітей, а в Донецьку — понад 20. Більше того, народжуваність зростає і дитсадки переповнені, тож уже невдовзі знадобиться кожна школа і кожен клас. Якщо школи закриють, хто возитиме дітей до інших? Батьки переконані, що якщо й будуть шкільні автобуси, то їм доведеться з власної кишені оплачувати роботу водіїв, супроводжуючих, а також пальне.
«Батьки є по суті інвесторами цих шкіл, а тепер приходить чиновник і хоче їх забрати, — каже голова політради «Нашої України» Валентин Наливайченко. — Ми вимагаємо не допустити закриття українських шкіл та грубого порушення мовних і освітніх прав громадян. Особливого цинізму ситуації із закриттям шкіл надає той факт, що на тлі нестачі фінансування галузі освіти влада аж ніяк не забуває про свої забаганки. Загалом, у держбюджеті на 2011 рік видатки на утримання органів центральної влади були збільшені в середньому на 40 відсотків, водночас видатки на освітню галузь — тільки на 2,9 відсотка».