«Я глибоко стурбований ситуацією, що склалася навколо атомних електростанцій, адже вона непередбачувана. Але переконаний, що з допомогою інших країн нам вдасться упередити подальше погіршення радіаційної обстановки. Головне — не втрачати самовладання і підтримувати одне одного». Із такими словами вчора звернувся до нації імператор Японії Акіхіто. Він наголосив, що дуже переживає за людей у постраждалих від землетрусу районах, які вимушені жити в холоді й відчувають нестачу води та харчів. «Я молюся за кожну людину», — наголосив імператор, який разом зі своєю сім’єю планує відвідати зруйновані регіони.
Побачивши на екранах 77–річного монарха, який украй рідко з’являється в прямому ефірі (заради його виступу японські телеканали перервали інші програми), вся країна завмерла, дослухаючись до його слів. Імператора, який не наділений жодною реальною владою і є суто церемоніальною фігурою, в Японії надзвичайно поважають, вважають символом єдності нації. А єдність японцям зараз потрібна, як ніколи. Адже, на відміну від іноземців, багато хто з яких вирішив покинути зруйновану землетрусом і налякану підвищенням рівня радіації країну, більшості місцевих мешканців немає куди втікати.
Обстановка довкола атомної електростанції «Фукусіма–1», де одразу на кількох енергоблоках після землетрусу склалася аварійна ситуація, залишається тривожною. Фахівці й надалі наголошують на тому, що повторення такої катастрофи, яка 25 років тому сталася в Чорнобилі, в Японії не буде — бодай з огляду на зовсім іншу конструкцію реактора. Проте деякі західні ЗМІ публікують інші дані, називаючи Фукусімську АЕС «Чорнобилем уповільненої дії». За інформацією Єврокомісії, станом на вчорашній ранок на першому й третьому енергоблоках почалося часткове плавлення ядра реактора за несправної системи охолодження.
Японські рятувальники роблять усе, щоб упередити подальші викиди радіації й задіюють усі сили для охолодження п’яти з шести енергоблоків станції (четвертий був відключений ще до землетрусу). За словами генерального секретаря уряду Юкіо Едано, ці зусилля поки що успішні. Сам Едано вже став героєм японського інтернету: тамтешні блогери підрахували, що за 105 годин речник уряду зовсім не спав, оскільки щогодини, а то й частіше повідомляв громадськість про поточну радіаційну ситуацію.
А викиди радіації стаються й далі, і то чималі. Вчора через різке підвищення радіаційного рівня радіації — майже в тисячу разів більше норми — зі станції довелося евакуювати майже увесь персонал (із 800 працівників на АЕС залишилося тільки 50, які стежили за станом приладів). Потім ситуація стабілізувалася й люди повернулися на робочі місця. Проте точних прогнозів щодо того, чого чекати далі, не наважується дати вже ніхто.
Із четвертого рівня небезпеки оцінку аварійної ситуації на «Фукусімі–1» підняли до шостого. Загалом їх сім, і найвищий досі присвоювали тільки одній аварії — вибуху на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС.
Мешканці не лише прилеглих до «Фукусіми–1» районів, а й досить віддаленого Токіо запасаються респіраторами й дозиметрами, позначки на яких загрозливо повзуть угору. Тим часом європейська преса обсмоктує новину, запущену в інформаційний простір сайтом Wikileaks. Як свідчать отримані командою Джуліана Ассанжа депеші американських дипломатів, у грудні 2008 року представник Міжнародної агенції з атомної енергії (МАГАТЕ) попереджав керівництво Японії про те, що сильний землетрус може стати фатальним для країни. Під час зустрічі «Великої вісімки» в Токіо ця неназвана особа нібито зауважила, що правила сейсмічної безпеки на японських АЕС за останні 35 років переглядали лише тричі.
В іншій депеші американський дипломат розповідає Держдепу США, як японський уряд намагався уникнути виконання рішення суду про закриття однієї з АЕС на заході країни. Суд нібито постановив, що вона може не витримати сильного землетрусу. У документах, отриманих Wikileaks, також наведено цитату депутата японського парламенту Таро Коно, який критикував політику уряду в галузі ядерної енергетики. Зокрема, звинувачував владу в намаганні приховати інциденти на АЕС.