Анджей Вайда — єдиний оскароносний режисер у Польщі. Найвідомішу кінонагороду він отримав у 2000 році як визнання його творчості. Це стало справедливим підсумком його попередніх претензій на «Оскара»: у 1975 році — «Обіцяна земля», у 2008 — «Катинь». Власне, остання картина стала чи не найбільшою перемогою в житті визнаного режисера — це була його сповідь i данина пам’яті батьку, розстрiляному в Катині.
Анджей Вайда народився 6 березня 1926 року у містечку Сувалкі на півночі Польщі. Своє дитинство він описує як щасливе пасторальне буття напередодні Другої світової війни. У 1939–му до Польщі увійшли радянські війська, його батька було ув’язнено й убито в лісах на Смоленщині. Сам Анджей під час війни увійшов до загонів Армії Крайової. Після повалення Третього рейху молодий чоловік вирішив отримати мистецьку освіту: вчився у краківській Академії мистецтв, а згодом у кіношколі в Лодзі. Як згодом розповів режисер, у той час на нього сильно впливали роботи французького авангарду та притчі Луїса Бунюеля. Чималий слід у його душі залишила війна, адже він став відомий саме як автор фільмів на воєнну тематику.
Таким був його дебют «Покоління» (1955) — про польську молодь, яка змушена була різко подорослішати у воєнні роки. Дві подальші роботи — «Канал» (1957) і «Попіл та діамант» (1958) — стали продовженням цієї теми. Обидві роботи були відзначені в Канні та Венеції. Щоб творити те, що було до душі у соціалістичній Польщі, Вайді доводилося вдаватися до метафор i символів. Так було і з «Обіцяною землею», де в подіях XIX століття Вайда завуалював реалії комуністичного режиму.
Не дивно, що з таким бекграундом Вайда зацікавився політикою — у 1981 році він вступив до «Солідарності». У 1989–му його обрали до Сенату. З початку 1990–х Анджей Вайда був членом Ради з питань культури при президенті. При цьому він ніколи не відходив від мистецтва. Його дочка також пішла в кіно: Кароліна Вайда — відома в Польщі актриса. Цікаво, що попри всі регалії Анджей Вайда легко ставиться до слави: навіть статуетку «Оскара» пожертвував музею Ягеллонського університету.
У Польщі основні урочистості пройдуть у Лодзі. Там відкриють виставку плакатів до фільмів режисера та фотоекспозицію з локацій зйомок, покажуть ретроспективу його фільмів. Аналогічні заходи відбудуться й в Ізраїлі — це Тель–Авів, Хайфа та Єрусалим, передає «Газета Виборча».
P.S. Ретроспектива фільмів Анджея Вайди проходитиме у столичному кінотеатрі «Київ» з 6 по 9 березня.
ПРОГРАМА
Короткометражні фільми: «Зібранець» (1968), «Я йду до сонця» (1955), «Ілжецька кераміка» (1951), «Поганий хлопець» (1951), «Коли ти спиш» (1953).
Повнометражні фільми: «Перстень з орлом у короні» (1992), «Панна Ніхто» (1996).
Фільми Школи режисерської майстерності Анджея Вайди (2009—2010): «За плотом» (2005), «О, Боже, мій Боже» (2010), «Аве, Марія» (2010), «Знімаємо» (2008) — фільм–майстер–клас, створений під час зйомок «Катині».