Монумент на честь проголошення радянської влади, споруджений у самісінькому центрі Харкова, невдовзі «переїде» на «пролетарську» окраїну міста. А точніше — в район ХТЗ, що традиційно асоціюється з історичною віхою індустріалізації і духом колишнього СРСР, на честь утворення якого в тодішній столиці України і був споруджений цей гігантський пам’ятник.
За словами голови облдержадміністрації Михайла Добкіна, рішення про перенесення монумента ухвалили ще кілька років тому. Ідейний спротив комуністів вдалося побороти вдалим компромісом: «червоні» погодилися на «переїзд» взамін на реконструкцію пам’ятника Леніну, що й досі бовваніє у центрі головної площi Харкова — майдану Свободи. «Ми брали на себе низку зобов’язань, у тому числі — капітально відремонтувати пам’ятник Леніну, що виконали, — пояснив керівник області. — Тому монумент перенесуть у спеціально підготовлене місце.) Туди, де ми приводили до ладу Олександрійський сквер й упорядковували територію».
На куточок Харкова, куди перенесуть пам’ятник, у топонімічному сенсі теж чекають зміни. «Ми не відступимося й перейменуємо проспект Косіора на Свято–Олександрівський, щоб не оскверняти храм, збудований на честь святого Олександра, архієпископа Харківського. Він був замордований у 80–річному віці лише за те, що словом повертав людям надію на краще», — сказав Михайло Добкін.
А от перевозити пам’ятник Леніну з центру на околицю влада поки що не збирається. «Він мені і на майдані Свободи не заважає. Це частина нашої історії», — каже Добкін. Монументального вождя перенесуть хіба тоді, пожартував Добкiн, коли майдану Свободи повернуть невластиву йому функцію — у роки війни ця площа слугувала окупантам аеродромом. Але побачити найбільшу площу Європи без монументального вождя все–таки можна і зараз — у віртуальному ролику «Увімкни Україну. Євро–2012», знятому для презентації нашої держави до футбольного чемпіонату. Там майдан комп’ютерники без проблем «зачистили» від Леніна, і далеко не всі харків’яни одразу помітили цю «пропажу».