Ректор Українського католицького університету Борис Гудзяк вважає, що освіту хочуть поставити на коліна. «Сьогодні є страх: і люди бояться, і ректори бояться. Хотілося б заохотити один одного, але поки що не вдається», — розповів ректор Українського католицького університету в інтерв’ю Радіо «Свобода».
За словами отця Гудзяка, єдиного офіційного опонента Дмитра Табачника серед ректорів, керівництво Міністерства освіти та науки України намагається обмежити автономію українських вишів та перетворити їх на освітні «макдональдзи». «Наш університет, зрештою, з сімома іншими університетами — це Києво–Могилянська академія, Харківський, Донецький, Дніпропетровський, Чернівецький, Львівський державні національні університети і Університет економіки і права «Крок» — з 2005 року боролися за автономію. Однак «боролися» — це не те слово, радше, ми працювали автономно, і ця автономія базується на спокійному переконанні, що університетські викладачі й адміністратори, зрештою, і студенти — це є представники еліти суспільства, наділеної критичним мисленням... Тепер же все повертається до принципу «Макдональдз в освіті», коли, так би сказати, всі ресторанчики будуть випускати однакові гамбургери, а університети — однакових студентів. У такій системі унікальність людини, її потенціал просто нівелюється», — наголосив ректор УКУ. На думку отця–ректора, за 20 років незалежності Україна мало зробила для утвердження автономії вишів, але досягнула загального консенсусу щодо способу глибинної реформи вищої освіти. Натомість Міносвіти прагне покірної вищої освіти.
Приборкати бунтівного ректора Київ вирішив руками своїх, галичан. Відтак, за дивним збігом обставин, УКУ почали «пацифікувати» руками ультра–патріотів зі «Свободи», котра, нагадаємо, має більшість у Львівській міській раді. «Свободівці» відмовились продовжити УКУ скасування оплати за землю на якій він розташований, мовляв, університет приватний. Подібного не витримала навіть львівська громада. «У мене викликало серйозну стурбованість неголосування про звільнення Українського католицького університету від сплати земельного податку. Таке рішення не вписується в жодні рамки, ні за економічними, ні за політичними критеріями», — заявив на прес–клубі донедавній секретар Львівської міської ради Володимир Квурт. На думку посадовця, ця відмова, з економічного боку, є недалекоглядною, звужуючи можливості УКУ. І хоч цей виш приватний, проте сплачує близько мільйона гривень міських податків. Земельна ж пільга, яку він просив, — у межах 700 тисяч гривень. На думку пана Квурта, відмова партії Тягнибока — «це — ганьба».
«З політичної точки зору, я думаю, Табачник повинен просто виставити пляшку і голові фракції ВО «Свобода» у Львівській міській раді, і всій фракції подякувати особисто за те, що вони вчинили», — вважає Володимир Квурт.