Масляна, Масниця, Масляниця, Колодія — як тільки не називають у народі гуляння на Сиропусному тижні, який цього року починається 28 лютого. У ці дні давні слов’яни проводжали зиму та зустрічали весну, розпочинали польові роботи й вірили в пробудження природи від зимового сну. Сьогодні ж давній обряд пов’язаний здебільшого з початком Великого посту. Цей тиждень є останнім терміном, коли ще можна справляти весілля й погуляти від душі. Дорослим чоловікам та жінкам за те, що не одружили в цьому році своїх дітей, наші предки прив’язували колодку до лівої ноги, а неодруженим дівчатам та хлопцям — на ліву руку або до пояса. Знімати їх не дозволялося доти, доки «покараний» не відкупиться, тобто не поставить у шинку могорич. Упродовж Масляної господині традиційно готують вареники із сиром i сметаною та млинці.
Загалом Масляна триває сім днів, і кожен день цього святкового тижня здавна мав свою назву для українців. У понеділок «колодка народилася», у вівторок «хрестилася», середа — «похрестини», в четвер — «помирала», у п’ятницю її «хоронили», а в суботу «оплакували». У неділю, останній день Масляної, молодь «волочить колодку»: кожному чоловіку чи парубку, хто на ту пору заходив до шинку, молодиці чіпляли колодку. Співи, музики, танці тривали аж до «третіх півнів».
Масові гуляння проходять в Україні й у нашi днi. Так, ціла низка вечорниць iз 28 лютого по 6 березня відбудеться у столиці на «Мамаєвій слободі». Тут упродовж семи святкових днів можна буде скуштувати вареників чи млинців iз різноманітною начинкою, гайнути на запряжених кіньми санях, покатати своїх дітей на «фургалці» (стародавній аналог сучасної каруселі) або ж поторгуватись із перекупками, придбавши собі традиційні українські сувеніри на ярмарковому майдані. Не менш весело буде в Музеї національної архітектури й побуту у Пирогові, де відбудуться змагання з перетягування канату й частування святковими українськими стравами — кулешею, узваром, цілющими напоями... Гулятиме народ і в Черкасах — туди запрошують на шоу млинців «Смачна Масляна» на центральній галявині парку 50–річчя Жовтня.
На Західній Україні Масляну відзначають значно скромніше, а то й ігнорують узагалі. «УМ» вдалося довідатись лише про скромні святкування, що пройдуть у Львові 5—6 березня біля Історичного музею за участю вокального колективу «Кодачаночка», школи бойового мистецтва «Спас–Штурм» та інших.