Міжнародна організація «Репортери без кордонів» опублікувала на офіційному сайті щорічну карту свободи слова у світі. «Вона розроблена на базі 50 критеріїв, починаючи від фізичних нападів на журналістів (арешти, побиття, вбивства), продовжуючи випадками цензури й самоцензури», — йдеться в повідомленні «Репортерів», де також узяли до уваги правові рамки країни та рівень цензури в інтернеті. Стан свободи слова в тій чи іншій країні медійники позначили на карті різними кольорами. Так, білий колір свідчить про хорошу ситуацію, жовтий характеризує задовільний стан свободи слова, помаранчевий — помітні проблеми, червоний означає складну, а чорний — дуже серйозну ситуацію.
Найгірша ситуація зi свободою слова — в Узбекистані, Туркменістані, Ірані, Саудівській Аравії, Сирії, Тунісі, Лівії, Судані, Ємені, Сомалі, Бірмі, Лаосі, Північній Кореї та на Кубі. Україна потрапила до списку країн зі складною медіа–ситуацією. Вона позначена на карті червоним кольором поряд iз Нігерією, Конго, Ефіопією, Єгиптом, Бангладешем, Мексикою, Колумбією, Алжиром, Марокко, Пакистаном, Іраком, Туреччиною, Білоруссю, Таїландом, Азербайджаном та іншими країнами. Дещо краща ситуація зі свободою слова в Індії, Монголії, ОАЕ, Румунії, Сербії, Болгарії, Італії, Хорватії, Греції, Чорногорії, Грузії та ще низцi країн. Задовільний стан свободи слова «Репортери без кордонів» відзначили в Японії, Південній Кореї, Польщі, Чехії, Угорщині, Намібії, Південній Африці, Австралії, Тайвані, США, Канаді, Чилі, Парагваї та Аргентині. А ось країн, де проблем зi свободою слова не спостерігається, виявилось дуже мало. До «білого» списку потрапили Німеччина, Австрія, Фінляндія, Швеція, Норвегія, Естонія, Литва, Швейцарія, Бельгія, Нідерланди, Великобританія, Ірландія, Ісландія, Данія та Нова Зеландія.
Варто зазначити, що «Репортери без кордонів» давно заявляють про факти цензури в Україні. Зокрема, секретар міжнародної організації Жан–Франсуа Жульяр за підсумками свого візиту в Україну влітку минулого року заявляв про факти порушення свободи слова, фізичні напади на журналістів та замовчування інформації, в якій міститься критика діючої влади. «Останнім часом ситуація з подачею інформації та новин у цілому змінилася в гірший бiк. Найгірші зміни відбулись на телеканалах. Як відомо, ними керують впливові українські бізнесмени, які не хочуть сваритись iз владою. Відповідно, змінюється тональність новин», — зазначив у коментарі «УМ» юрист Інституту масової інформації Роман Головенко.