60 відсотків вирощеного та зібраного в Китаї рису не відповідає навіть досить вільним китайським нормам безпеки харчових продуктів. Як свідчать китайські засоби масової інформації, головний продукт споживчого кошика мешканців КНР буквально нашпигований небезпечними для здоров’я важкими металами.
Проблема зараження рису та інших зернових солями важких металів у Китаї існує віддавна. Як попереджають фахівці «Грінпісу», в гонитві за високими врожаями та прибутками місцеві селяни й фермери зловживають штучними добривами. Ситуацію ускладнює те, що Китай індустріалізується нечуваними темпами, часто нехтуючи при цьому питання екології. Як наслідок, шкідливі промислові викиди потрапляють у харчовий ланцюжок.
Поставити руба питання безпеки китайських харчових продуктів пресу спонукали результати звіту одного з найавторитетніших дослідницьких центрів Китаю. Як повідомляє гонконгівська газета «Саус Чайна морнінг пост», група вчених Аграрного університету в Нанкіні вперше дослідила 100 проб рису з шести провінцій Китаю 2007 року. Тоді в 10 відсотках проб було виявлено підвищений вміст важкого металу кадмію. А під час останнього дослідження проб рису з більшої кількості провінцій важкі метали виявили вже в 60 відсотках проб. Потрапляючи в організм, кадмій викликає, зокрема, болі й послаблення кісток та суглобів, а також онкологічні хвороби.
Нагадаємо, саме в Китаю уряд Азарова вирішив закупити 20 тонн гречаної крупи, щоб ліквідувати її дефіцит на українському ринку.