Дуже скоро на найбільшому підприємстві Херсона замість верстатiв для виробництва своєї продукції встановлять прилавки магазинів для продажу чужого товару. Адже це єдина можливість погасити борги перед банками та працівниками підприємства. Згідно з рішенням суду, контрольний пакет акцій колишнього гіганта промисловості повернеться державі. Тепер Фонду держмайна належить 77 відсотків усіх акцій підприємства. Зараз на рахунках Херсонського бавовняного камбінату — трохи більше 56 мільйонів гривень. А от борги підприємства — в десятки разів більші. Одна тільки кредиторська заборгованість комбінату перед банками становить 416, 8 мільйона гривень, дебіторська — 329, 6 мільона. Плюс така сама сума заборгованості з зарплати перед працівниками комбінату.
Перед новорічними святами Херсонський господарський суд ввів процедуру розпорядження майном підприємства–боржника. При цьому Феміда відхилила кандидатури розпорядників майна, подані кредиторами і Херсонською обласною державною адміністрацією, оскільки вони не були узгоджені з ФДМУ. У результаті розпорядником майна ХБК призначено арбітражного керуючого Юрія Гусака.
А наприкінці першого місяця зими вже Волинський господарський суд задовольнив позов Фонду державного майна про розірвання договору купівлі–продажу 51,76% акцій ВАТ «Херсонський бавовняний комбінат», укладеного ФДМУ з «Волинським шовковим комбінатом» (Луцьк) у 2004 році. Позовні вимоги мотивовані невиконанням волинянами зобов’язань, узятих у рамках підписаної угоди з ФДМУ. Інвестор обіцяв уже в 2006 році наростити обсяги переробки бавовни до 5 тисяч тонн на рік. Як установив суд, жодного з узятих на себе зобов’язань (за винятком часткового погашення заборгованості iз зарплати) у рамках додаткового договору інвестор не виконав. Крім того, суд постановив стягнути з «ВШК» на користь ФДМУ 6,6 мільйона гривень штрафу й пені, нарахованих за порушення умов розірваного договору купівлі–продажу.
Говорити про відновлення колишнього гіганта легкої промисловості нині немає сенсу. Швидше за все, дуже скоро ХБК перетвориться на купку торгових центрів. Уже відомо, що третю ткацьку фабрику продано одному з київських підприємців. Сума угоди становить 23 мільйони гривень, з яких 5 мільйонів підуть на погашення боргів із зарплати співробітникам підприємства; ще стільки ж надійде на рахунки ХБК як стабілізаційний фонд. Першу чергу будівництва торгового центру на місці фабрики, яка займає площу 10 гектарів, планують завершити вже влітку цього року.
ДОВІДКА «УМ»
Херсонський бавовняний комбінат побудовано в 1954 році. Вiн був найбільшим виробником бавовняних тканин у Європі. У 1993 році втратив своє стратегічне значення. Близько 80 відсотків усіх робітників підприємства були звільнені. Промислове устаткування i технiчне оснащення ХБК частково розпродано, частково вкрадено. Останні роки підприємство працювало з великими збитками. Тільки за дев’ять місяців 2010 року вони становили 12 мільйонів гривень.