У Донецькій області проводиться процес так званої оптимізації, який передбачає скорочення шкіл. І торкнеться він насамперед скорочення шкіл з українською мовою навчання. Занепокоєні таким станом речей більше півсотні батьків учнів ЗОШ №111 у п’ятницю на шкільному подвір’ї провели мітинг, що завершився колективним походом до Петровського райвиконкому. Протестувальники вимагали від чиновників прислухатися до їхніх вимог — не закривати навчальний заклад, який є одним із найкращих у Петровському районі Донецька. Вони бояться, що в разі закриття школи їм запропонують перевести дітей у російськомовні навчальні заклади. «Є всі підстави для тривоги. Наша школа потрапляє під оптимізацію, а ми категорично проти цього, — розповідає мати двох школярок Людмила Верещагіна. — Це нам дали зрозуміти представники районної влади. У Луганську таку саму школу, як наша, вже закрили...»
На сьогодні у ЗОШ №111, яка ось уже 15 років має статус україномовної, навчаються 239 дітей, що становить 50 відсотків від повного наповнення. За словами директора школи Світлани Бабенко, за останні роки кількість учнів не зменшувалася, хоча й істотно не зростала. «У нас є неподалік дві школи, одна з яких україномовна. Якщо справді вирішать закрити, гадаю, дадуть можливість нашим учням перейти в іншу україномовну школу», — каже директор, яка працює на цій посаді лише кілька місяців.
«УМ» звернулася до Івана Журавки, який 40 років тут учителював, а останні 32 роки працював на посаді директора. Саме при ньому в 1995 році школа (до речі, першою в Петровському районі та третьою у Донецьку) перейшла на українську мову навчання. «Переводили на українську поступово, починаючи з першого класу. Діти й батьки були задоволені, ніяких нарікань з їхнього боку не було, — пояснює Іван Іванович. — Щодо нинішньої ситуації, то, вважаю, школу треба зберегти. Зараз спостерігається підвищення народжуваності — якщо раніше дитячі садки були напівпорожніми, то нині у них — черги. Виходячи з цього, з часом і школа заповниться, буде перспектива другої зміни. А якщо її зараз закрити, то вже відкрити буде проблематично».
За словами начальника міського управління освіти Володимира Скнара, рішення про закриття школи № 111 можливе, але воно цілком і повністю залежить від ініціативи депутатів районної ради. «Оптимізація проводиться і буде продовжена згідно з програмою Донецької облдержадміністрації. І думку батьків обіцяють врахувати.
Начальник облуправління освіти Юрій Соловйов попросив не політизувати питання із закриттям шкіл: «На Донеччині 70% шкіл мають статус україномовних. У нас немає такої проблеми, щоб цілеспрямовано їх закривати. Проблема в іншому — лише 56,2% шкіл на Донеччині заповнені. У нас — розрахункова форма фінансування, тобто на одного учня. Тому, скажімо, чим більше «вакантних» місць у школі, тим менше коштів виділяється на утримання навчального закладу». Щодо закриття ЗОШ № 111, пан Соловйов зазначив: «Нам дали оптимізацію по Донецьку — там такої школи немає. Принаймні поки що».
Нагадаємо, міністр освіти Дмитро Табачник наказав відкрити в україномовних школах російські класи. Зараз у Донецьку 154 школи, і них 34 — з українською мовою навчання.