Сьогодні і завтра в Українському католицькому університеті у Львові триватиме зліт істориків з усієї України — від Чернівців до Донецька, на якому обговорюватимуть нові підходи до непростої української історії. Організувались історики самотужки, уникаючи «допомоги» державного бомонду Києва чи політичних партій. Гуртувались навколо професійної Асоціації вчителів «Нова Доба» за підтримки програми дослідження сучасної України імені Петра Яцика та Ради Європи. Крім учителів, спільно працюватимуть i професійні дослідники зі світовим іменем. Зрештою, кажучи народною мовою, учасники зібрались не з метою обговорити, хто ліпший — сталіністи чи націоналісти, Сталін чи Бандера — суть дискусії в іншому.
Як наголосив «УМ» один зі знакових українських істориків професор Ярослав Грицак, слід чітко розрізняти між собою поняття «підручника» й «посібника для вчителів». У Католицькому університеті цього разу наголос зроблять на обговоренні принципово нового, бодай для України, посібника, за яким вивчатимуть не так історію, що ділить, скільки історію співжиття, зокрема різних етнічних груп. «Це продовження концепції, що в Україні бере свій початок від кінця 80–х років, — розповів «УМ» Ярослав Грицак, — цей підручник пропонує поліетнічну версію української історії». Водночас, знаний історик iз гіркотою натякнув, що в силу останніх політичних подій та нагнітання історичної конфронтації, не виключає, що навіть цей благий зачин може бути використаний для штучного суспільного протистояння. «У подібних речах найважливіше, аби впроваджувався підхід, що веде до примирення суспільства, а не до конфронтації, — каже професор Грицак, — яка гальмує як компроміс у державі, так і політичні реформи».
Відтак Любов Гаврилова з Донеччини пропонуватиме аналіз мовних проблем в історії України у багатонаціональних регіонах «Від Львова до Донецька», Володимир Чумак та Ірина Іванова з Одещини пропонуватимуть підхід до етнополітики радянської влади у 20—30–ті роки крізь призму співіснування (поваги, дружби та конфліктів) в історії України. А Тетяна Грицик iз Херсонщини говоритиме про радянізацію західноукраїнських земель.