Тільки найстійкіші за купу святково–вихідних новорічно–різдвяних свят не піддалися спокусі поласувати всім смачненьким, що готували вдома, у родичів та знайомих. І майонезні салати, шинки–ковбаси та здоба надмірно навантажили шлунок, і навіть додали непотрібних кілограмів. Тому саме час упорядкувати харчування. Відразу зазначимо, що «чисте» голодування — нефізіологічне і навіть шкідливе. Хоча монорозвантаження — харчування впродовж дня одним видом їжі — це для організму добре. Воно допоможе привести у порядок роботу шлунка. А далі — максимум страв iз овочів, заправлених олією, фруктів і круп. Найкорисніші способи приготуваня — запікання, тушкування і варіння. А на смажене жирне м’ясо, борошняні та солодкі вироби варто накласти табу або вживати їх зовсім трохи. Що тоді їсти? Рецептів — безліч.
Смачним і корисним гарніром стане тушкована червона капуста з яблуками. Тугу гарну головку тонко пошаткуйте і скропіть соком половини цитрини. Наріжте півкільцями 4—5 цибулин, пластинами — 2—3 яблука та 5 зубчиків часнику. Змастіть оливковою олією чавунний казан чи гусятницю, посипте на дно горошини духмяного та гіркого чорного перцю (по півчайної ложки) і викладайте шарами по черзі капусту, яблука, цибулю і часник. Між кожним посипте мелені кмин, мускатний горіх, гіркий перець, цинамон, чебрець, майоран, сіль, цукор і полийте олією. Насамкінець залийте 1 склянкою червоного сухого вина (якщо потрібно — долийте воду). Тушкуйте на малому вогні під кришкою. Подавати таку капусту найкраще посипаною зеленню кропу чи петрушки.
Як гарнір можна подавати і салати зі свіжої пекінської капусти. Наприклад, із фенхелем: до порізаних 4—5 листків капусти додаємо подрібнені зелену цибулю, трохи кропу, четвертину невеликого фенхеля і півбанки консервованої кукурудзи; заправляємо несолодким йогуртом або нежирною сметаною.З кальмарами: поєднуємо соломку 3—4 листків капусти, відварені трубки кальмара, півкільця половини невеликої цибулі та яйця, заправляємо кількома ложками соєвого соусу та оливкової олії. З сиром: до капусти (півкачана) додаємо 150—200 г фети (або звичайного домашнього вершкового сиру), півкільця ріпчастої цибулини, солимо, перчимо, скроплюємо лимонним соком і заправляємо оливковою олією. Будь–який із цих салатів можна готувати про запас на цілий день, а то й два: за цей час капуста не втрачає смаку, а маринується і приємно м’якне.
Із білокачанної капусти досить швидко можна зготувати котлети. Порізаний невеликий качан капусти пропустити через м’ясорубку, додати замочену в молоці булку (3 шматки), 2 яйця, натерту сиру цибулину (або подрібнену спасеровану), сіль та перець до смаку. У фарш усипати кілька столових ложок манки і залишити на 20—30 хвилин, поки вона набухне. Потім сформувати котлетки, обкачати у борошні й зготувати на пару (чи підсмажити на сковорідці).
Навіть випічка може бути ну майже корисною, якщо це, приміром, гарбузовий пиріг з яблуками та сиром. Щоб його приготувати, потрібно 1 кг очищеного і нарізаного великими кубиками гарбуза, 5 столових ложок манної крупи, 3 столові ложки мелених білих сухарів і 4 ложки цукру, 500 г нежирного вершкового сиру без грудочок, 8—10 яблук, 2 яйця, 10 г ванільного цукру, 2 столові ложки меленої кориці та сік половини лимона. Гарбуз зваріть до м’якості, але не переваріть, відкиньте на друшляк. Змішайте 2 столові ложки цукру і манну крупу. Усе ретельно розітріть, щоб не залишилося грудочок. Залиште на 20—30 хвилин, щоб манка розбухла. В окремий посуд почистіть і покришіть яблука, скропіть лимонним соком. Форму для випікання щедро змастіть олією (або вершковим маслом) і обсипте панірувальними сухарями. Потім у гарбузову масу додайте ванільний цукор, 1 яйце та 3 столові ложки мелених білих сухарів. Яблука потушкуйте кілька хвилин на сухій розігрітій сковорідці, щоб вони стали м’якими, але не безформними. Далі у форму рівним шаром викладіть гарбузову масу, поверх — яблука, і посипте їх корицею. Із 2 столовими ложками цукру і жовтком розітріть сир. Білок збийте у міцну піну й акуратно введіть її в сирну масу. Викладіть зверху на яблука і відразу ж відправляйте пиріг на 25 хвилин у духовку ( 200 градусів). Якщо пиріг почне рум’янитися дуже швидко, прикрийте його листком пергаментного паперу. Готову смакоту можна полити сиропом і прикрасити часточками яблук.
ДОБОВІ
Щоб бути здоровим, спеціалісти Українського інституту харчування рекомендують дорослим щодня споживати такі продукти:
— хліб, крупи, бобові, макаронні вироби — 350 г (переважно злакових продуктів із цільного зерна);
— картопля — 250 г;
— овочі та зелень — 300 г і більше;
— фрукти та ягоди — 300 г;
— соняшникова або вітамінна олія — 25 г;
— риба та нерибні морські продукти з морською капустою включно — 150 г;
— молоко і молочні продукти низької жирності — 300 г;
— нежирні сорти м’яса — куряче, індиче, телятина тощо — 150 г;
— яйця та страви з них — 25 г;
Соків з овочів, фруктів та ягід, компотів, чорного та зеленого чаю треба випивати упродовж дня близько двох літрів.