Уже вчетверте Львів вшановуватиме солодкий символ Різдва — пампухи. Саме смажені в олії кульки, посипані цукровою пудрою, 8–9 січня знову об’єднають тисячі людей. Якщо ви не плануєте їсти пампухи на площі Ринок у Львові, можете приготувати їх удома.
Пампухи з лимонною цедрою. Спочатку готуємо опару: у 700 мілілітрах молока розводимо 100 грамів дріжджів і додаємо трохи борошна. За консистенцією розчин має бути таким, як на налисники. Потім ставимо опару в тепле місце, щоб підходила. Десь через годину додаємо дрібку солі, збиті зі склянкою цукру 4–5 яєць, 200 г маргарину, перетерту шкірку лимона. Тісто підмішуємо борошном, поки не стане еластичним, і знову ставимо у тепле місце на годину. Далі пальцями відщипуємо шматки тіста, формуємо кульки, що ще трохи підійдуть на стільниці. Їх можна смажити у розігрітій рафінованій олії, а можна попередньо начинити: варенням, маком, мармеладом, кремом. До речі, щоб перевірити, чи належно розігрілася олія для смаження, у неї треба кинути дрібку солі. Якщо сіль віддразу випорскує, можна класти пампух. Якщо пампух одразу червоніє — це погано, швидше за все, маємо неякісну олію. Пампух має поступово жовтіти, а потім підрум’янюватися. Ще галицькі господині знають такий секрет: щоби пампухи не забирали в себе жир, перед тим, як їх вкидати, треба влити в олію 1–2 столові ложки спирту або горілки.
Традиційні пампухи також можна приготувати з півкілограма борошна, 50 г дріжджів, 250 мл молока, 50 г вершкового масла, 1 яйця та 4 жовтків, 50 г цукру. Дріжджі розводимо у теплому молоці з двома столовими ложками борошна та однiєю — цукру і ставимо в тепле місце, щоб почали бродити. Далі розчин вливаємо в посуд із борошном, додаємо жовтки і яйце, розтерті з цукром та маслом, солимо і місимо тісто до появи пухирців. Знову ставимо у тепле місце. Коли підійде, розкачуємо і ділимо пласт на дві однакові частини. На одну на відстані 7—10 сантиметрів накладаємо густе варення, зверху накриваємо іншою і склянкою вирізаємо кола–пампухи. Смажимо у 0,5 літра олії або у розтопленому смальці (0,5 кг). Ще гарячими посипаємо цукровою пудрою з ваніліном.
Між іншим, подібні до українських пампухів борошняні вироби є у багатьох народів. У Німеччині це «берлінери», а в Бельгії, Франції та Португалії їх називають «берлінські кульки»». У німців, до речі, є весела традиція начиняти кожен 10–й пончик гірчицею замість повидла.