Помер «батько» сучасної американської дипломатії
Учора від ускладнень після операції на серці у віці 69 років помер видатний американський дипломат Річард Холбрук. Він був майстром залагодження воєнних конфліктів та вирішення проблем у гарячих точках світу. В останні роки Холбрук був посланцем США і Афганістані та Пакистані. До його найбільших заслуг можна віднести укладання Дейтонських домовленостей, завдяки яким 1995 року завершилася війна в Боснії та Герцеговині та було започатковано процес загальної стабілізації на Балканах після воєн, якими завершився розпад Федеративної Югославії. Холбрука сім разів висували на здобуття Нобелівської премії миру. Водночас він був причетний до збурення ситуації в Косово, активно допомагаючи албанським бойовикам збирати у США кошти на придбання зброї. Холбрук був одним із головних світових лобістів надання та визнання незалежності Косова.
У Білорусі почалися президентські вибори
Хоча офіційна дата проведення президентських виборів у Білорусі — 19 грудня, голосування фактично розпочалося вже вчора. За білоруським виборчим законодавством ті виборці, які вирішили проголосувати поштою, можуть зробити це вже за п’ять днів. Під час попередніх виборів цю норму неодноразово критикували спостерігачі від ОБСЄ, оскільки вона відкриває владі широке поле для фальшування при підрахунку результатів. ЦВК Білорусі незмінно відкидає такі звинувачення і стверджує, що норма про попереднє голосування служить винятково підвищенню активності виборців.
За посаду президента Білорусі змагаються 10 кандидатів, але незалежні опитування свідчать, що близько 48 відсотків білорусів підтримують чинного президента Олександра Лукашенка. Офіційні дослідження наводять іще більшу цифру — понад 71 відсоток.
ЄС не визнав незалежність Палестини
Міністри закордонних справ Європейського Союзу в спільній заяві зазначили, що визнають незалежність Палестини тоді, «коли настане відповідний час». Заява пролунала у відповідь на звернення палестинського лідера Махмуда Аббаса до глави дипломатичної служби ЄС Кетрін Ештон із проханням визнати Палестину незалежною державою в рамках кордонів 1967 року, тобто до окупації частини палестинських земель Ізраїлем. Загалом Палестину визнали вже понад сто країн світу, до яких минулого тижня долучилися Бразилія та Аргентина.
Відставка глави МЗС Ірану
Президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад відправив у відставку міністра закордонних справ Манушера Моттакі та доручив тимчасове виконання його обов’язків одному з віце–президентів, головному міжнародному переговорнику з ядерних програм Ірану Алему Акбару Салехі. У короткій заяві на своїй інтернет–сторінці президент подякував Моттакі за п’ять років служби Ірану, але причин його відставки не навів. Раніше іранські ЗМІ повідомляли, що впродовж останнього року депутати парламенту вимагали відставки Моттакі, якщо світова спільнота накладе на Іран чергові санкції за його ядерні програми. Парламентарії вважали, що Моттакі не зовсім ефективно захищає інтереси своєї країни у світі.