Польські урядовці спростили життя українським заробітчанам. Тепер наші співвітчизники зможуть працювати у братів–поляків без дозволів на працю — лише на підставі складених заяв, прийнятих у польських управліннях праці. Вистачить відповідної заяви з боку можливого працедавця. Днями розпорядження у справі спрощення відповідних бюрократичних перепон, підписане міністром праці та соціальної політики, має з’явитися у польському аналозi «Урядового кур’єру».
Формально оновлення законодавства стосується не лише українців, а й грузинів, молдаван, росіян та білорусів. Але, враховуючи пропорційне співвідношення, стає зрозумілим, що Жечпосполита полегшила життя, у першу чергу, нашим співвітчизникам. Адже у 2009 році зi 190 тисяч зареєстрованих «трудових заяв» майже 96 відсотків були «українськими». Зрештою, польські заробітки часто–густо залишаються чи не єдиним адекватним виходом для українського села та райцентрів — мова більш–менш зрозуміла, та й додому лише одну ніч автобусом. Водночас особливого культурного чи цивілізаційного шоку заробітчани не дістають. Відтак за 2009 рік ушестеро (!), порівняно з попереднім роком, зросла кількість готових підзаробити польських злотих.
Щоправда, революції на польському ринку «наукоємних нанотехнологій» українці не зробили — більшість працювали у сільському господарстві, будівництві, домогосподарстві, торгівлі, транспорті й ресторанному та готельному бізнесі. Місця на цьому ринку праці звільнилися внаслідок трудової міграції населення — поляки воліють не бавитися у заробляння кiлькох тисяч злотих у рідній Польщі, якщо є можливість заробити відповідну суму в євро чи британських фунтах. Щоправда, при цьому віз для українців ніхто не відміняв. І заробітчанам треба буде й надалі отримувати «трудову візу», яка діятиме лише до 3 грудня. Тож iз 1 січня кожного року охочим працювати доведеться її продовжувати.