Як повідомив учора виконавчий директор Української гельсінської спілки з прав людини Володимир Яворський, золотий «Будяк» главі МВС Могильову дістався за свідому політику зневаги до прав людини та основоположних свобод. Йдеться, зокрема, про збільшення вдвічі кількості насильницьких смертей порівняно з попереднім роком, незаконне перешкоджання мирним зібранням та затримання їх організаторів, посилення контролю за пересуванням осіб, а також за іноземцями тощо.
Друге місце антирейтингу посів голова СБУ Валерій Хорошковський. За його керівництва, вважає комісія, яка обирала «переможців» (вона складається з журналістів, представників громадських організацій та правозахисників), зросла кількість випадків необґрунтованого втручання у суспільне життя. Піддавали також тиску журналістiв, ректорiв вишів. Окрім того, істотно обмежено доступ до архівів СБУ про радянське минуле і скасовано рішення про передачу електронних архівів у публічні бібліотеки.
Третє місце розділили між собою мер Харкова Геннадій Кернес i суддя Харкова Сергій Лозюк за ухвалення рішення про затримання на 15 діб людей, які протестували проти вирубки дерев у парку Горького. Саме такі дії дали підстави Міжнародній правозахисній організації «Міжнародна амністія» визнати затриманих протестувальників в’язнями совісті. «Мета нашої премії символічна. Україна — це як поле, де є як корисні, так і некорисні рослини, які символізують корисних та некорисних людей. Ми вказуємо тих будяків, які треба виполювати, оскільки вони не просто заважають нам жити, а й розвиватися, створюючи дуже багато проблем людям у країні», — пояснив Яворський.
Від такої нагороди зазвичай «лауреати» ховаються. За весь час існування антипремії лише одного разу її вдалося особисто передати з рук у руки пану Луценку, якому «Будяка» вручали на засіданні Громадської ради з прав людини. Іншим надсилали кур’єрською поштою. До слова, організатори обіцяють подарувати справжні будяки з херсонських степів.
ДОВІДКА «УМ»
Українська гельсінська спілка з прав людини заснувала антипремію «Будяк року» у 2006 році, щоб привернути увагу громадськості до брутальних порушень прав людини, що відбулися у державі впродовж року.