Масштабні перевірки в станиці Кущевська на Кубані, які почалися там після кривавого вбивства 12 осіб (у тому числі чотирьох дітей), виявили, що вбивство — не єдиний вид кримінальної діяльності банди Сергія Цапка. Днями російська міліція підтвердила повідомлення деяких російських ЗМІ про використання рабської праці на полях фермерського господарства «Артекс–Агро», яким керувала мати бандитського ватажка Надія Цапок. Більше того, «рабами» виявилися 15 українських громадян, яких утримували в нелюдських умовах і доволі часто били. Однак, попри наявні докази вчинення злочину, в порушенні кримінальної справи за даним фактом наразі відмовлено. До речі, мешканці станиці справжнім «босом» називають саме пані Цапок, а не її сина.
Про факт використання рабської праці сімейством Цапків учора з посиланням на правоохоронні органи Південного федерального округу Росії повідомило РІА «Новостi». «Нами дійсно було виявлено факт використання примусової праці і незаконного утримання громадян України, після чого в ніч на 27 жовтня міліція провела успішну операцію з їх звільнення», — повідомив у коментарі інформагенції речник федерального управління міліції Роман Щоткін. За даними правоохоронних органів, головним підозрюваним у незаконному утриманні громадян є підручний Сергія Цапка Микола Шевченко на прізвисько «Хряк».
Відомо також, що заява до міліції надійшла від самих постраждалих наприкінці жовтня цього року (буквально через тиждень сталася різанина в Кущевській) за порадою юристів генерального консульства України в Ростові–на–Дону, куди спершу звернулися мешканки Закарпаття Зіта Вайс і Світлана Борка. Жінкам удалося втекти — пішки вони пройшли 70 кілометрів — і дістатися до генконсульства. Там вони про все докладно розповіли українським дипломатам.
У той час на підприємстві залишалося ще 13 «рабів». Їх було звільнено, після того як український генконсул передав дипломатичну ноту в представництво МЗС РФ у Ростові–на–Дону, а ті, в свою чергу, повідомили про злочин правоохоронцям. Однак пізніше українці, за даними місцевої міліції, нібито «дружно» відмовилися від своїх свідчень, що унеможливило відкриття кримінального провадження. Російська прокуратура наразі перевіряє законність такого рішення.
Як повідомили «УМ» у генконсульстві України в Ростові–на–Дону, всі звільнені українці вже отримали нові документи (попередні у них відібрали «рабовласники») і повернулися на батьківщину. Тепер у дипломатичному представництві чекають на офіційну відповідь від російських правоохоронців про результати розслідування.