Загалом церемонію вручення Нобелівської премії миру бойкотували 19 країн на чолі з Китаєм. Нобелівський комітет Норвегії вчора оголосив про те, що КНР і ще 18 країн відмовилися відвідати церемонію вручення Нобелівської премії миру, протестуючи проти нагородження нею китайського дисидента Лю Сяобо, засудженому на 11 років «за заклики до повалення державного ладу». Серед держав, що не прислали своїх дипломатів на міжнародний захід, доволі несподівано опинилася й Україна. Крім того, від участі в церемонії відмовилися Росія, Казахстан, Колумбія, Туніс, Саудівська Аравія, Пакистан, Сербія, Ірак, Іран, В’єтнам, Афганістан, Венесуела, Філіппіни, Єгипет, Судан, Куба і Марокко.
Ще донедавна важко було уявити, що Україна посяде чільне місце поряд із такими, м’яко кажучи, «недемократичними» державами як Венесуела чи Ірак. Щоправда, певні передумови для цього все ж були. «Після візиту Януковича в Китай стало зрозуміло, що українська влада неабияк зацікавлена в розвитку тісних економічних, а можливо, й політичних стосунків з цією країною. Те саме стосується українсько–російських відносин, — наголосив у коментарі «УМ» голова Української Гельсінської спілки з прав людини Володимир Яворський. — Сам факт ігнорування українською владою міжнародного заходу такого рівня свідчить про повернення до радянських часів, коли країни соцтабору проти Заходу завжди діяли узгоджено. Ще більше це стає зрозумілим, якщо врахувати, що проігноровано Нобелівську премію у сфері прав людини. Отже Україна впевнено рухається в так званому «азійському» напрямку».
Тим часом Банкова вже встигла заперечити будь–які політичні мотиви відсутності українських представників на церемонії. «Запрошення на церемонію вручення Нобелівської премії не надходило нікому з представників офіційної влади в Україні. Нобелівський комітет традиційно надсилає такі запрошення дипломатам, які акредитовані в Норвегії. Але оскільки посол України у п’ятницю, 10 грудня, буде присутній на нараді послів у Києві, він насправді не зможе взяти участь у церемонії, яку проводитиме Нобелівський комітет», — переконувала вчора заступник глави адміністрації Президента Ганна Герман.
Версію пані Герман підтримали і в МЗС. Так директор департаменту інформаційної політики МЗС Олег Волошин заявив, що у відмові України відвідати церемонію немає ніякого політичного контексту, а український посол в Норвегії дійсно прибув в Україну на важливу нараду у дипломатичному відомстві.
Однак наприкінці дня колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко все ж вивів посадовців на чисту воду. У коментарі «УП», він заявив, що нарада послів у Києві запланована для проведення на 14–15 грудня цього року, а не 10–го, як раніше повідомляли представники влади.