Учора в Україні традиційно відзначили День боротьби з ВІЛ/СНІДом. За оцінками міжнародних організацій, в Українi — найгостріша епідеміологічна ситуація з ВІЛ/СНІДом у Європі й серед країн СНД. Утiм ВІЛінфіковані й досі не мають належної підтримки від держави. Як повідомила «УМ» представник Всеукраїнської мережі ЛЖВ Катерина Дудкіна, близько 40 тисяч українців уже підписалися під зверненням до Віктора Януковича із закликом узяти процес подолання епідемії СНІДу під свій контроль. «Кожного дня в Україні від СНІДу помирає 12 людей. А держава систематично скорочує фінансування програм iз боротьби з цією недугою, — каже Катерина Дудкіна. — Учора наші активісти біля КиєвоПечерської лаври наряджали ялинку, яка несе символічне навантаження — трагічне. На кожній кульці є цифри, — це кількість інфікованих людей по областях».
Статистика справді лякає. Станом на початок 2010 року в державі проживало 360 тисяч ВІЛінфікованих людей. Понад 77% серед ВІЛпозитивних — це українці працездатного віку (15—49 років), і лише кожен четвертий ВІЛпозитивний мешканець України здав тест на ВІЛ і знає про хворобу. Всесвітня організація охорони здоров’я, програма ООН з боротьби зі СНІДом, а також ЮНІСЕФ оприлюднили доповідь, згідно з якою в Україні може бути від 160 до 190 тисяч людей, яким потрібні антиретровірусні ліки — препарати, що дають хворим можливість вести нормальне життя. За останніми даними українського уряду, антиретровірусні ліки в Україні отримують... близько 16 тисяч людей. Щоправда, навесні Кабмін повідомив, що кількість хворих на СНІД, якi отримують ліки, за останній рік зросла на 43%.
Важливо надати не лише фінансову, а й моральну підтримку ВІЛінфікованим. До толерантності наших співвітчизників закликали в Товаристві Червоного Хреста України. «Поширена думка, що більшість людей ставляться до інфікованих або наркотично залежних негативно, навіть агресивно. Так, на жаль, такі люди трапляються. Але хочу сказати, ми впевнилися, що останнім часом стало бiльше небайдужих, — сказала «УМ» голова Київської міської організації товариства Червоного Хреста України Ніна Гусєва. — Ми спілкуємося з різними організаціями, і люди надають хворим матеріальну допомогу, не афішуючи своїх імен, влаштовують для них зустрічі, вечори, якi несуть позитивний заряд».
До слова, вчора в Національному університеті «КиєвоМогилянська академія» відбулась акція «Толерантність. Стираємо межу». Крім того, тут робили безплатне експрестестування на ВІЛ. Подібні заходи проходили цього дня по всій країні. Так, працівники та волонтери Львівського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді провели акцію «ВІЛ/СНІД. На перехресті доріг». Вони роздавали буклети, засоби контрацепції та червоні стрічки. Фахівці Волинського обласного центру боротьби зі СНІДом провели співбесіди з гомосексуалістами, і дехто з них уже почав здавати кров для аналізів.
ДО РЕЧІ
Напередодні Дня боротьби з ВІЛ/СНІДом швейцарська компанія MedPack Swiss AG оголосила про перший спільний проект з Фондом Олени Пінчук «АНТИСНІД». Вiдучора компанія розпочала розміщувати на упаковках презервативів телефон гарячої лінії з питань ВІЛ/СНІДу.