Сьогодні на великих вітчизняних ринках, де продають спеції та східні делікатеси, ви знайдете карамелізоване кунжутне насіння у вигляді пряників. А розфасований кунжут продають ледь не в кожному супермаркеті. Білий, коричневий, червонястий чи чорний — такі кольори мають понад десяток сортів рослини, і всі їх можна споживати, хоча темні — найароматніші. Накуповувати про запас кунжут не варто: насіння з великим вмістом олії швидко псується і втрачає смак. Натомість кунжутна олія доволі довго зберігає горіхово–олійний шарм.
Спорідненість кунжуту (або сезаму) з назвою гори з «Тисячі й однієї ночі» — у здатності миттєво розкриватися. Після того як відцвітуть красиві білі квіти кунжуту, утворюються коробочки, наповненні насінням, які — дозрівши — з тріском лопаються і «стріляють» вмістом довкола. Саме тому, щоб зібрати насіння, коробочки вручну зривають трохи недозрілими і тримають на свіжому повітрі, але в напівзакритому просторі.
У східних народів у халву замість насіння соняшнику додають кунжутне. Із перемеленого насіння сезама роблять спеціальну пасту, яку додають у соуси для заправки салатів. Кунжут прекрасно поєднується з соєвим соусом та копченим вугрем і збагачує смак будь–якої риби жирних сортів, а для м’яса кунжут використовують, якщо воно пісне.
Для курячих грудок по–східному потрібно 500 г стручкової квасолі (о цiй порi підійде морожена), 350 г «брусочків» курячого філе, одна червона болгарська перчина, 80 г ростків сої, столова ложка кунжутного насіння, по 3 — олії (бажано кунжутної) та солодкого соєвого соусу, 1 чайна ложка тертого імбиру, 3–4 зубчики часнику. Квасолю відварити 4–5 хвилин до напівготовності. У великій сковорідці розігріти двi столові ложки олії та обсмажити курятину з усіх боків, додати двi столові ложки соєвого соусу і продовжувати обсмажувати м’ясо ще хвилину. Потім вийняти шматочки, а на сковорідці обсмажити 3–4 хвилини квасолю та болгарський перець. Додати імбир, часник. Через двi хвилини повернути у сковорідку куряче м’ясо, пророщену сою, додати 1 столову ложку соєвого соусу, за смаком посолити і поперчити. Ще через кілька хвилин додайте кунжутне насіння — і страва готова.
Кунжутне насіння буде доречним у дієтичному гарячому салаті з рисовою локшиною. Для його приготування потрібні 4—5 свіжих огірків, нарізані брусочками, «соломка» однієї морквини, 50 г відвареної рисової локшини, 150 г крабових паличок, порізаних уздовж (в ідеалі — коктейль iз морепродуктів), двi–три столові ложки соєвого соусу, 1 чайну — кунжутного насіння, два–три зубчики часнику, 1 чайна ложка натертого імбиру. Спочатку на розігріту сковорідку з олією викладаємо подрібнений часник та імбир, через двi–три хвилини додаємо моркву, пасеруємо. Далі викладаємо огірки, крабові палички та рисову локшину, поливаємо соєвим соусом, солимо, перчимо, посипаємо кунжутом, акуратно перемішуємо і знімаємо з вогню.
Зовсім просто зробити хрустики з кунжутом. Спочатку замішуємо еластичне тісто з двох склянок борошна та половини склянки охолодженої кип’яченої води. Далі треба розкачати його завтовшки 0,8 см, розрізати на квадрати. Обсмажити їх з обох боків у великому об’ємі розігрітої до 140 градусів (киплячої) олії на сковороді, спочатку трохи притискаючи квадрати лопаткою до дна — допоки вони не «надуються». Готові хрустики посипати змішаним iз цукром кунжутом (пiвсклянки).