За явною перевагою

30.11.2010

Олег Лужний після сякої–такої перемоги над «Севастополем» подякував уболівальникам «Динамо». І попрощався. (Фото Олександра ПРИХОДЬКА.)

Якщо минулого року команди прем’єр–ліги грали аж до середини грудня, то нині календар милосердніший. Сніг застукав футболістів лише на Західній Україні, а так — за умов негоди гратимуть хіба наші представники в єврокубках. На відпочинок ліга йде з явним та безумовним лідером: на відміну від попередніх сезонів, теперішні 12 пунктів «Шахтаря» можна вважати більш ніж серйозною заявкою на чемпіонство.

За явної переваги «гірників»

Аналітики на кшталт Олега Саленка, мабуть, мають рацію: рівень української першості знизився. І це не «Шахта» зросла в класі, а решта команд — понизилася. Зокрема, київське «Динамо». Справді, складається враження, що тепер не дві команди борються за чемпіонство, а три — за «срібло», яке дає другу, «непряму», перепустку в Суперлігу.

Дуже показовим став недільний матч у Донецьку: «гірники» після непростого виїзду в Белград приймали київський «Арсенал» — на той час шосту команду в турнірній таблиці, яка претендує на участь у єврокубках. Граючи з командою справді європейського класу, «каноніри» з перших же хвилин закрилися на власній половині поля, ба навіть у своєму штрафному майданчику. «Попустило» гостей хіба тоді, коли донеччани перевірили всі варіанти проривів до воріт Сергія Погорілого і забили законний пенальті.

Трапився в цьому матчі ще один 11–метровий, «привезений», як і перший (але вже за гру рукою), тим самим Сергієм Симоненком. Мірча Луческу чомусь заборонив виконувати присуд капітану Даріо Срні, а підкликав до «точки» Дугласа Косту. 4:0 — ось підсумковий рахунок протистояння, яке здавалося центральним в останньому турі 2010 року. Чемпіони довели свою переможну серію у внутрішній першості до десяти матчів.

«Каноніри» мали зо дві нагоди забити м’яч престижу, але треба було бачити, як повільно «претенденти на Європу» приймають рішення при розгортанні контратак і скільки в них браку при простих передачах. А, як відомо, саме рівень середняків визначає рівень усього чемпіонату.

Сльози Лужного

Олександр Шовковський нарешті повернувся у стартовий склад «Динамо» після літньої травми. Але в суботньому матчі з «Севастополем» найпомітнішою фігурою на полі стадіону імені Лобановського став не він, а його візаві з кримського клубу. Ігор Литовка проводив лише другий поєдинок у прем’єр–лізі, пропустив двічі, але стільки ж разів відбив пенальті у другому таймі, врятувавши свою команду від розгрому. Успішні дії 22–річного голкіпера надихнули партнерів, і в другій половині гри «Севастополь» зовсім не виглядав аутсайдером, а серйозно навантажував оборону господарів. Гості принаймні показали, що за збереження прописки в еліті вони ще поборються.

Після матчу уболівальники «Динамо» не так тішились перемозі, як обговорювали можливих кандидатів на посаду головного тренера. В Олега Лужного, схоже, шансів позбутися приставки «в.о» не залишилось, до того ж останнім часом він говорить про небажання залишатися в «Динамо» на будь–якій іншій посаді. А тут ще Юрій Сьомін залишає московський «Локомотив», і саме його називають найреальнішим претендентом на тренерське крісло в київському клубі. Президент «синьо–білих» Ігор Суркіс обіцяє назвати ім’я нового керманича ближче до нового року.

Сам Лужний після перемоги над «Севастополем» підійшов до сектора з фанатами і подякував уболівальникам за підтримку. В один момент здалося, що Олег Романович навіть змахнув сльозу. На післяматчевій прес–конференції він говорив, що попрощався, але наступного дня уточнив: ще ні, він очолюватиме «Динамо» в матчах Ліги Європи.

Брат на брата

Із гарним настроєм іде на зимову перерву дніпропетровець Селезньов: за останні два тури Євген відзначився тричі і відтак очолив перегони найкращих бомбардирів. У неділю його команда зробила те, що не вдавалося «Динамо» та «Шахтареві», — обіграла «Оболонь» на її полі.

«Пивовари» до візиту дніпропетровців не програвали три тури поспіль, а на власній арені не знали поразок із кінця вересня, коли поступилися «Волині». Приємна серія перервалась після єдиної вдалої атаки «дніпрян». «Нам важливо було перемогти перед зимовою перервою. Тим більше що конкуренти теж взяли свої очки», — тренер «синіх» Хуанде Рамос після гри також говорив, що в міжсезоння працюватиме над кадровим підсиленням команди.

Цікавою родзинкою цього поєдинку стало протистояння двох братів із різних клубів. Захисник «Дніпра» Віталій Мандзюк мусив стримувати свого брата Олександра, що грає в нападі «Оболоні». Судячи з результату, із роботою він упорався добре.

І настрій не допоміг

У першому колі матч між «Зорею» та «Карпатами» ознаменувався цікавим моментом: за рахунку 2:2 львів’яни на останній хвилині гри не реалізували пенальті. Ворота луганців тоді захищав Юрій Мартищук, котрий перейшов до «Зорі» саме зі Львова. Цей голкіпер так і не став основним гравцем в команді Анатолія Чанцева, який зараз більше розраховує на ще одного екс–гравця «Карпат» — Богдана Шуста, але минулої суботи проти «Карпат» грав саме Мартищук. І, мабуть, пожалкував, адже потримати чотири м’ячі в одному поєдинку — ганьба для кожного голкіпера.

Пропускати Юра почав уже зі старту: на другій хвилині його давній друг Ігор Худоб’як, із яким вони разом грали ще в Івано–Франківську, чудово пробив з–за меж штрафного майданчика. Помилився Мартищук і в моментах, коли забивали Сергій Кузнєцов та В’ячеслав Чечер: то невдало зіграв на виході, то переправив кулю в сітку після пробиття штрафного удару. І це при тому, що в матчі під снігопадом луганці вели в рахунку — 2:1.

Привернув увагу також поєдинок у ще одному засніженому місті — Луцьку. Нападник «Волині» Олександр Піщур забив уже п’ять м’ячів у п’яти останніх турах, а його команда пішла на зимову перерву на шостій позиції. Навряд чи хтось очікував на таку спритність від лучан, особливо після їхніх поразок на старті першості, але Віталій Кварцяний укотре довів, що є одним із найуміліших тренерів у вітчизняному футболі.

«Карпати» — «Зоря» — 4:2

Голи: І. Я. Худоб’як, 2; Кузнєцов, 62, 89; Чечер, 73 — Силюк, 34; Тубич, 45+2 (у свої ворота)