Усе почалося з маленької публікації у газеті «Сєгодня», яку пов’язують iз чинною владою. Напередодні журналістка газети зателефонувала одній iз пластунок–виховниць Івано–Франківська, яка на пластовому таборі працювала з дитиною її знайомої. Наступного дня друковані й електронні ЗМІ зарясніли заголовками: «Пластунів штрафують за російське слово на 10 присідань». Досі Пласт — Національна скаутська організація України — мав лише позитивні відгуки в пресі й авторитет у суспільстві. Що ж спричинило скандал?
У тій самiй «Сєгодня» на кричущий випадок «насільствєнной українізації» одразу зреагував нардеп–«регіонал» Вадим Колесниченко: «Це ж не звичайна зарядка, а покарання на очах в однолітків. У дітей може надламатися психіка і розвинутися комплекс вини, вони можуть зненавидіти своє рідне. Психологи мають бити на сполох та й правоохоронці мають втрутитися у ці «нестатутні відносини». Згодом з’явився коментар однієї з лідерів ВО «Свобода» Ірини Фаріон: «Якщо в «Пласті» така традиція (карати за русизми. — Авт.) є , то я таке підтримую. Між іншим, моя дитина вийшла з цієї організації саме через те, що та була аж надто ліберальною». Згодом пані Фаріон заперечила, що взагалі будь–кому давала такий коментар, проте ніби спеціально зрежисований матеріал устиг з’явитися на інтернет–сторінці «ТСН».
Олеся Мальованчук, виховниця, яка сама не підозрюючи опинилася в центрі скандалу, розповіла «УМ», що ніяких «покарань» насправді не було. За її словами, перед від’їздом на один iз пластових таборів на Прикарпатті батьки самі звернули увагу, що їхня дитина часом переходить на російську, а слідом за нею — решта дітей у гурті. Виховальниця запропонувала за кожен русизм усім разом присідати. «Це не було примусово, але діти радо це сприйняли, — каже Олеся. — Надалі я могла не втручатися в це, вони самі ловили одне одного на слові й присідали всім гуртком, або й не присідали — як їм самим хотілося. Це був гурток iз п’яти дітей, звісно ж, ніхто не змушував присідати цілий табір».
Утім навіть таке в Пласті вважають за перегини. Як повідомив «УМ» речник Пласту Михайло Дяків, Олеся Мальованчук більше не займається з дітьми. «Фізичних покарань у Пласті немає. Це одне з основних положень скаутської методики — навчати позитивом, а не негативом, — каже Михайло. — Часто діти самі придумують правила власної гри — це стимулює самоврядування у гуртках. Дитячий максималізм може призвести до того, що одним із правил стане присідання за вживання неправильних слів, за певний час діти самі розуміють, що це не працює, і відмовляються від цього. Провина виховниці в тому, що вона випустила процес з–під контролю». Михайло також подякував журналістам за пильність та вказівку, й пообіцяв, що надалі таких випадків у Пласті не буде.
Однак «перегнули» не лише пластуни. Олеся Мальованчук гадки не мала, що її розповідь журналістці про власну дитину потрапить у пресу, хоч та ставила «дивні» запитання. «Вона розпитувала також про пластування всіх дітей Віктора Ющенка, хоч до тих гуртків, де вони пластували, я ніколи не мала жодного стосунку», — каже Олеся.
Пластуни сподіваються, що йдеться про поодинокий «випад» газетярів, а не цілеспрямовану кампанію дискредитації Пласту. «Незрозуміло чому автора статті (в «Сєгодня». — Авт.) зацікавили лише русизми, а не випадки, наприклад, матюків, суржику, американізмів, жаргонізмів. Сподіваємося, не тому, що він просто знайшов те, що хотів знайти», — зазначив Михайло Дяків.