Херсонська влада намагалася заборонити громадську ходу вшанування пам’яті жертв тоталітарного режиму в судовому порядку. Претензії висувалися досить дивні: мовляв, мирна акція заважатиме проїзду громадського транспорту та «швидкої». При цьому ніхто навіть не спромігся подумати про те, що акція запланована на вихідний день (суботу) і зовсім не в годину пік. Крім того, раніше проблем iз видачею дозволу на проведення подібного роду акцій не виникало.
Проте суд розставив усе на свої місця, і запланована раніше мирна акція пам’яті відбудеться у заздалегідь встановлений час. А ось для мера Херсона Володимира Сальдо можуть надовго закритися «ворота» в цивілізовану Європу. Лідер «Нашої України» у Херсоні Борис Сіленков заявив, що планує в терміновому порядку затребувати в суді це рішення, оскількі документ хочуть долучити до звернення партії й направити його до посольств країн–підписантів міжнародної конвенції 1948 року «Про протидію злочину заперечення геноциду й покарання за нього». Як уже повідомляла «УМ», у зверненні «НУ» проситиме країни заборонити в’їзд на їхню територію меру Херсона.
За словами Сіленкова, відповідно до конвенції, будь–які спроби заперечення факту геноциду є протиправними діями й можуть стати предметом розгляду у міжнародному суді в Гаазі. Цю конвенцію підписали 143 країни, зокрема всі держави–члени ЄС. Факт здійснення в Україні геноциду (фізичного винищування голодом) встановлено Українським судом. Отже, країни, які підписали згадану конвенцію, повинні відповідно реагувати на дії осіб, які заперечують факт Голодомору або перешкоджають меморіальним заходам у пам’ять про його жертв. «Звернення вже напоготові й буде передано до посольств найближчої години, — пообіцяв учора Сіленков.
ДОВІДКА «УМ»
За часи голодомору мешканці 361 населеного пункта Херсонської області зазнали тяжких репресій iз боку влади. Понад 20 тисяч українців, які проживали на території нинішньої Херсонської області, були закатовані та страчені.
За рішенням владної «трійки» щодня розстрілювали близько 26 осіб. Зокрема, на Херсонщині найжорстокіший голод лютував у тих районах, де на початку 1930 року відсоток упровадження колективізації був найвищим.
Сьогодні у столиці відбудеться низка заходів, присвячених вшануванню жертв Голодомору. Президент Віктор Янукович пом’яне загиблих на території Національного музею Меморіал пам’яті жертв голодоморів в Україні. Також у Києві відбудеться панахида, яку спільно відправлять керівники Української православної церкви (КП) Філарет, Української греко–католицької церкви Любомир Гузар і Української автокефальної православної церкви. Після неї стартує скорботна хода. Акція «Голодомор 32—33 — це геноцид» розпочнеться о 14.30 біля станції метро «Арсенальна», звідки учасники принесуть колоски пам’яті й запалять свічки біля підніжжя Меморіалу жертв Голодомору. Планується, що свічку пам’яті також запалить попередній Президент України Віктор Ющенко.
Після вшанування організатори презентують архів свідчень очевидців Голодомору — вісім тисяч сторінок розповідей, продубльованих в аудіо– та відеоформатах. А о 16.00 очікується, що у своїх вікнах запалять свічки пам’яті всі, хто розділяє скорботу українського народу.