Харківські чиновники знову зробили усе можливе для того, аби слобідський мегаполіс потрапив до медійних рейтингів поганих новин. Цього разу місто «прославилося» через наказ мерії демонтувати меморіальну дошку, встановлену на честь видатного релігійного діяча, Патріарха УГКЦ Йосипа Сліпого. Святійший у 1961 році потрапив на Слобожанщину мимоволі, коли його етапом переправляли з Галичини до мордовських таборів. На цьому довгому шляху його помістили до так званого «Тюремного замку» — пересильної в’язниці по вулиці Малиновського,5, де він пробув кілька тижнів.
Цей непересічний факт хоч і ввійшов в історію міста, проте з відомих причин тривалий час замовчувався. Крига скресла у 2005 році напередодні проведення у Харкові Міжнародного конгресу українців. Тоді з ініціативи патріотичних громадських організацій міста та української діаспори і був встановлений цей пам’ятний знак. Проте вже наступного року невідомі вандали його фактично знищили, що й змусило патріотів вшанувати пам’ять Йосипа Сліпого вдруге. Власне, такий поворот долі став формальним приводом для чиновників, щоб демонтувати пам’ятний знак. Як повідомив нещодавно секретар міської комісії з питань топоніміки та охорони історико–культурного середовища Олексій Хорошковатий, громадські активісти встановили другу дошку без дозволу міськвиконкому, тому мерія має всі законні підстави видати наказ про її демонтаж. «За нею певний час не виносили рішення тільки тому, що як мінімум у двох судах тривали розгляди позовів, подані окремими громадянами і громадськими організаціями».
До речі, цей коментар пана Хорошковатого пролунав після того, як під тиском патріотичних громадських організацій у місті було демонтовано меморіальну дошку, встановлену на честь відомого харківського чорносотенця Андрія Вязігіна. Як відомо, чорносотенський рух увійшов в історію не лише завдяки своїм імперсько–монаршим ідеям, а й погромам єврейської та української громад. Саме тому харківські патріоти прийняли в штики вшанування пам’яті громадському діячеві, причетному до нищення українства. І оскільки дошка, крім усього, була встановлена ще й без дозволу міськвиконкому, її минулого місяця демонтували. Але одразу після цього з’явилася інформація про те, що прихильники Вязігіна з числа міських депутатів не вибачать патріотам такого випаду проти свого кумира й неодмінно помстяться аналогічною акцією. Тобто не виключено, що меморіальна дошка Йосипу Сліпому, яка й без того довго муляла око прихильникам російської ідеї, стала розмінною монетою у сумнівних політичних розбірках.
Чим завершиться ця сумна історія, сказати важко. «Новопроголошений міський голова Харкова Геннадій Кернес, очевидно, віддаючи борги сателітним структурам, які підтримали його на виборах, наказав працівникам «Житлокомунсервісу» демонтувати меморіальну дошку», — повідомили «УМ» у Спілці української молоді. Тим самим, вважають патріоти, він фактично «розпочав війну на національному та міжетнічному ґрунті». Якщо ж урахувати той факт, що ініціатором встановлення пам’ятного знака Йосипу Сліпому виступив і Світовий Конгрес Українців, то наказ про її демонтаж навряд чи стане подією лише місцевого значення.