Цінова ситуація на ринку нафтопродуктів по регіонах України станом на 11 травня 2004 року, згідно з інформацією Мінекономіки, продовжує загострюватися. Порівняно з 30 квітня на ринку нафтопродуктів у більшості регіонiв спостерігалося подальше підвищення середніх рівнів роздрібних цін на окремі види нафтопродуктів. Протягом першої декади травня спостерігалося підвищення середнього рівня цін у цілому по Україні на дизпаливо на 6 коп. (з 1,81 до 1,87 грн.), на бензин марки А-76 на 4 коп. (з 1,71 до 1,75 грн.), на бензин марки А-95 на 5 коп. (з 2,20 грн. до 2,25 грн.) за літр. Середні рівні цін на досліджувані види нафтопродуктів перевищують рівні відповідного періоду минулого року на 27,7, 23,0 та 16,5 відсотка, відповідно.
Це пов'язують, зокрема, зi зростанням ф'ючерсних цін на нафту. Упродовж останніх днів у Лондоні на International Petroleum Exchange (IPE) показники досягли нового рекордного рівня з жовтня 1990 року. Ціна північноморської нафтової суміші Brent піднялася на 3,9 відсотка і встановилася на позначці 37,36 доларів за барель. У Нью-Йорку на New York Mercantile Exchange (NYMEX) офіційна ціна техаської нафти WTI/Light Sweet зросла на 2,9 відсотка — до 40 доларів за барель. Тут показники відповідали рекордним позначкам. Істотне зростання нафтових цін спостерігалося також на ринках Азіатсько-Тихоокеанського регіону. Прогнози невтішні. Зокрема, міністр нафти Алжиру Шакіб Халіл заявив, що високі ціни на нафту можуть протриматися на нинішньому рівні декілька тижнів або місяців і це є наслідком напруженості, що зберігається на Близькому Сході.
Цінова нафтова лихоманка спонукала український уряд до рішучіших заходів для стабілізації внутрішнього ринку. Віце-прем'єр-міністр з питань ПЕК Андрій Клюєв після позавчорашнього засідання уряду підтвердив намір створити вертикально інтегровану нафтопереробну і видобувну компанію. За його словами, уряд почне вирішувати це питання після того, як завершить створення національної енергетичної компанії. Голова Фонду державного майна України Михайло Чечетов раніше заявляв, що Кабмін може визначитися зі створенням Національної вертикально інтегрованої нафтової компанії (ВІНК) на базі державних пакетів ЗАТ «Укртатнафта», ВАТ «Нафтохімік Прикарпаття», НПК «Галичина» і ВАТ «Укрнафта» до кінця квітня цього року. Створення ВІНК, як вважають експерти, посилить вплив держави на ринок нафтопродуктів в Україні, який сьогодні контролюють російські компанії.