Через два тижні чотири сотні працівників Харківського заводу електроапаратури (ХЗЕА) востаннє переступлять прохідну колись процвітаючого виробничого гіганта космічної галузі. Причина, як на сьогодні, банальна: такого заводу фактично більше немає. Півсотні робітників тут залишиться лише для того, аби завершити процедуру його повної ліквідації.
Таке рішення Національне Космічне агентство, якому підпорядковане підприємство, ухвалило ще у 2008 році. Згідно з ним, ХЗЕА приєднали до сусіднього з ним «Комунара» для того, щоб поступово ліквідувати. Зрештою, від заводу, на якому за часів СРСР працювало 16 тисяч чоловік, залишилося кілька діючих корпусів, що мають статус філії ДНПО «Комунар». Там розмістили обладнання, необхідне для виробництва продукції, договори по якій були укладені раніше. «Це зроблено для того, щоб не допустити зриву замовлень після припинення господарської діяльності ХЗЕА», — повідомив агенції SQ голова ліквідаційної комісії Сергій Іванов. — Філія була створена до відкриття ліквідаційної процедури ХЗЕА».
Проблему зайнятості людей, які невдовзі залишаться без роботи, тут вирішують за традиційною схемою. Тобто пенсіонерів відправляють на заслужений відпочинок, найбільш кваліфікованим робітникам підшукають вакансії на «Комунарі», а решта опиниться на біржі праці. Сергій Іванов каже, що на підприємство вже приходили представники міського центру зайнятості й пояснили людям, як їм діяти далі.
Після того як ХЗЕА перестав працювати на космічну галузь, тут випускали комунальні лічильники, електробритви, верстати. На своїй електронній сторінці завод i понині називає себе підприємством, що «входить до числа найбільших постачальників електроапаратури та електротехнічної продукції, сертифікованої відповідно до світових стандартів якості». Але то, виходить, вже минула історія...