Надовго запам’ятає свій перший візит в Україну генеральний директор Всесвітньої газетної організації (WAN–IFRA) Крістоф Рісс, який прибув до Києва задля участі у Другому Всеукраїнському газетному конгресi на запрошення Віктора Януковича. Вже наступного дня після особистої зустрічі з Президентом Рісс, подорожуючи вулицями української столиці разом зі своїм колегою, представником Міжнародної медіа–маркетингової асоціації (INMA) Яном Вагнером, ледь не став ще й «гостем» вітчизняних правоохоронців — міліціонери затримали іноземців з метою... встановлення особи, не визнавши їхні ідентифікаційні картки (ID–картки, які офіційно діють у країнах Євросоюзу) за посвідчення особи.
Скандальний інцидент стався минулої суботи на оглядовому майданчику в парку Слави під час екскурсії по Києву, влаштованої для іноземців. Про це громадськості повідомила генеральний директор Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» Оксана Бровко. За її словами, Крістоф Рісс та Ян Вагнер разом iз перекладачем та гідом рухалися в бік Києво–Печерської лаври. До них підійшли двоє міліціонерів і попросили пред’явити документи. Гід і перекладач показали свої паспорти, а Рісс і Вагнер — ІD–картки. Цього для міліціянтів виявилося замало, і вони «запросили» іноземців до райвідділу. Лише завдяки старанням перекладачки, яка півгодини пояснювала, хто її підопічні, правоохоронці погодилися не тягти їх до міліції. «Міліціонери чомусь були не настільки кваліфіковані, щоб зрозуміти, що таке ID–картки. Людина (Рісс. — Ред.) приїхала в Україну вперше, а тут таке! Напередодні пан Рісс мав зустріч iз Президентом, а вже наступного дня його тягнуть до відділу міліції», — обурюється Оксана Бровко.
Тим часом у міліції переконані, що їхні співробітники діяли у рамках чинного (щоправда, дещо застарілого) законодавства. «Ніякого ж затримання не було, вони (правоохоронці. — Авт.) просто перевірили документи іноземців», — сказав «УМ» речник міліції Києва Володимир Поліщук. Він також зазначив, що міліціонери діяли згідно з урядовою постановою № 1074 від 29 грудня 1995 року, яка регулює правила перетину українського кордону і перебування в країні іноземців. «У 1995 році, можливо, ще і не було цих ID–карток, а згідно з постановою людина повинна мати паспорт, і цей паспорт у встановленому порядку реєструється. Таких документів у них, на жаль, не було», — пояснює Поліщук.
Попри це, керівництво київської міліції вибачилося перед Крістофом Ріссом і Яном Вагнером за непрофесійні дії своїх підлеглих. Задля цього міліційне начальство не полінилося прийти в готель «Україна», де проживали іноземці. Наразі за даним фактом проводять службове розслiдування, і, якщо порушення процедури паспортної перевірки таки будуть виявлені, на міліціянтів чекає покарання.