Болючі питання інвестори порушили в столиці під час «круглого столу» «Захист прав інвесторів у сфері будівництва». Найбільшою проблемою на сьогодні визнали відсутність урегульованих на законодавчому рівні прав та обов’язків у відносинах забудовник–інвестор. За словами експертів, немає й дієвих механізмів притягнення забудовника до відповідальності за порушення договірних зобов’язань, зокрема порушення термінів введення в експлуатацію будинків.
Як повідомив голова правління Асоціації інвесторів будівництва житлового будинку Валерій Биковець, на сьогодні близько 80% забудовників досі не поновили заморожене чи тимчасово припинене на час кризи будівництво своїх об’єктів. А близько 40 відсотків iз них, ймовірно, вже ніколи й не поновлять. У цьому випадку, зазначив «УМ» пан Биковець, йдеться про шахрайство або некомпетентність керівників та власників компаній–забудовників чи нецільове використання коштів інвесторів, що мали бути спрямовані на будівництво конкретних об’єктiв. «Іноді проблема затягування будівництва є наслідком неправильного розрахунку складності будівельних робіт, виникнення непередбачуваних проблем у процесі виконання будівельних робіт», — додав пан Валерій.
У разі, якщо будівництво заморожене або повністю зупинене, інвестор залишається на вулиці сам на сам iз проблемою. Тож аби захистити права постраждалих вкладників, Асоціація інвесторів будівництва житлового будинку, Всеукраїнська громадська організація «Асоціація допомоги постраждалим інвесторам» тощо звернулися до Верховної Ради з вимогою створити тимчасову слідчу комісію, яка має з’ясувати причини невиконання забудовниками зобов’язань за договорами про інвестування в житлове будівництво. Також інвестори вимагають внести зміни в законодавство щодо гарантування їхніх прав. Якщо жодної реакції від влади не буде, постраждалі вийдуть на пікет до адміністрації Президента, Кабміну, ВР та Міністерства регіонального розвитку і будівництва.
ДО РЕЧІ
За даними Міністерства регіонального розвитку і будівництва, у червні цього року в Україні налічувалося понад 4,3 тисячі об’єктів незавершеного будівництва, з яких 2894 — багатоквартирні житлові будинки. За підрахунками Асоціації інвесторів будівництва житлового будинку, орієнтовна кількість інвесторів, що постраждали внаслідок економічної та будівельної кризи в Україні та спричиненого нею свавілля забудовників, становить приблизно 183 тисячі осіб.