Після Великодня й Різдва Покрова Пресвятої Богородиці — чи не найважливіше християнське свято для українців, свято від початку військове. За легендою, 14 жовтня Богородиця накрила своєю покровою–омофором Царгород, який тоді облягали наші предки русичі на чолі з князем Аскольдом, зробивши людей і місто невидимим для нападників. Аскольд та його воєводи, свiдчить легенда, наляканi й вражені, тоді охрестилися самі. Наступне покоління українського лицарства, запорізькі козаки, понад усе вшановували свято Покрови та її ікони. Перша в Україні церква Покрови — в селі Сутківці на Хмельниччині, зведена у 1467 році як фортеця, з товстими стінами, зубчатими баштами й бійницями, щоб iз них відстрілюватися.
Продовжуючи цю традицію, борці за Незалежність України з Організації українських націоналістів саме 14 жовтня 1942 року заснували Українську повстанську армію. 14 жовтня націонал–патріоти традиційно проводять Марш УПА.
Гасло демонстрації — «Боротьба УПА досі триває, оскільки її кінцева мета — Українська Самостійна Соборна Держава досі залишається метою, а не дійсністю». За п’ять років марш неодноразово виливався у сутички націоналістів iз представниками українофобських партій, Блоку Вітренко, «Прориву» та інших, «бої» точилися навколо Хрещатика та майдану Незалежності. Ворогуючі сторони розділяли потужні кордони міліції. Поступово націоналісти «змістили» свій марш на вулицю Володимирську та Софійську площу. 2008 року радикальні націоналісти вирішили йти окремо від «старших товаришів», 18 жовтня. Марш став жертвою міліцейської провокації — маршувальників відправили Володимирською, яку потім перекрили, перед будівлею СБУ сталася масова бійка з міліціянтами, націоналістів побили й арештували.
Цьогорічна Покрова та Марш УПА відбудуться в умовах проросійської влади, яка святкувати планує річницю більшовицького перевороту в Петрограді 1917 року. «Як і щороку, ми о 16:00 проведемо віче біля пам’ятника Тарасові Шевченку, а відтак колоною рушимо Хрещатиком на майдан Незалежності, — повідомив «УМ» речник ВО «Свобода» Юрій Сиротюк. — Хочу наголосити, що це буде винятково мирний марш. Ми плануємо зібрати не менше десяти тисяч людей, зокрема жінок, дітей. Це для нас насамперед велике українське свято, ми не плануємо нікому нічого доводити, ні з ким битися. Усе вже доведено, УПА перемогла».
Комуністи, за відпрацьованою технологією, теж подали заявку на проведення своєї акції на майдані Незалежності, відтак справу передали в суд. Коли верстався цей номер, рішення ще не було, але з досвіду попередніх років, останньої миті суд забороняє проведення акції обом заявникам, і на ранок порожній майдан оточує міліцейський кордон. «Битися з міліцією ми не будемо, просто підемо іншими вулицями, можливо, на Європейську площу, — каже Юрій Сиротюк. — Ми не застраховані, якщо влада вдасться до якихось великих провокацій, але щоб розігнати десять тисяч людей, треба 20 тисяч міліціонерів».
До слова, Одеський окружний адміністративний суд заборонив в Одесі патріотичні акції 14 жовтня, посилаючись при цьому на загрозу національній безпеці та громадському порядку. Сьогодні ж в Одесі судитимуть політичного емігранта з Росії та українського патріотичного активіста Олексія Макарова. А в Харкові вчора увечері мав відбутися смолоскипний мітинг до Дня створення УПА.