Сьогодні минає рівно три роки з дня масштабної аварії у Дніпропетровську, коли внаслідок вибуху у житловому будинку по вулиці Мандриківській, 127 загинули 23 людини. Однак винних і досі не покарано. Троє колишніх керівників компанії «Дніпрогаз», яких слідство назвало головними винуватцями трагедії, потрапили під амністію, а суд Жовтневого району Дніпропетровська у січні 2009 року, незважаючи на різке обурення і протести постраждалих, закрив судове провадження. Підтвердив дане рішення і Дніпропетровський обласний апеляційний суд. Певні сподівання на об’єктивний розгляд справи з’явилися лише після того, як днями Верховний Суд України, розглянувши касаційну скаргу, повернув справу на повторний розгляд.
«Кримінальну справу повернули до суду першої інстанції, тобто в Жовтневий райсуд, її розгляд розпочнеться не раніше, ніж за місяць. Однак справа матиме судову перспективу лише у випадку перекваліфікації статей, за якими вона порушувалась», — розповів «УМ» адвокат потерпілих Дмитро Поповський. Рiч у тім, що обвинувачуваним — генеральному директору ВАТ «Дніпрогаз» Ігору Іванкову, його першому заступнику Максиму Сорокіну і головному інженеру підприємства Сергію Бачуріну — з самого початку інкримінували другу частину 367 статті Кримінального кодексу України (службова недбалість, що призвела до тяжких наслідків).
«За цією статтею їх амністували, і суддям, адже закони відтоді не змінилися, доведеться зробити це повторно, — зазначив пан Поповський. Саме тому ми вимагаємо, щоб, як це сталося у справі про вибух будинку у Євпаторії (грудень 2008–го. — Авт.), до обвинувачених застосували положення статті 199 (убивство з необережності) або, що більш прийнятно, 2 частину 272–ї статті — порушення правил безпеки під час виконання робіт, що призвело до загибелі людей».
Тим часом Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Ніна Карпачова заявляє про необхідність посилення відповідальності посадовців і власників господарств за недотримання правил безпеки при експлуатації газових мереж і обладнання. «Уся газотранспортна система перебуває в небезпечному стані. Трагедії, подібні до Дніпропетровської, мають спільне коріння: фізичну та моральну зношеність системи газопостачання в Україні, злочинне ігнорування правил безпеки, а також безкарність посадовців», — наголосила Карпачова під час учорашньої прес–конференції в Києві.
ДО РЕЧІ
На повторний розгляд
Кримінальну справу, порушену щодо власника залу ігрових автоматів «Метро–Джекпот» Костянтина Іванова, де 7 травня 2009 року у результаті пожежі загинуло 9 людей та 13 осіб отримали тілесні ушкодження, передано на додаткове розслідування, повідомляє прес–служба міліції Дніпропетровської області. У вересні цього року Апеляційний суд Дніпропетровської області звільнив Іванова з–під варти, а справу повернув на додаткове розслідування в слідче управління ГУ МВС Дніпропетровської області, мотивуваши це необхідністю об’єднання кримінальної справи проти власника закладу (порушення правил пожежної безпеки і службова недбалість) зі справою, порушеною за фактом підпалу.