Лабораторні дослідження, які щотижня проводять по всій території України обласнi санітарно–епідеміологічнi станції (СЕС), свідчать про певний сплеск застудних захворювань (ГРЗ). Однак медики не виявили у хворих жодного з трьох штамів грипу (В, А(H1N1) і Н3N2), що циркулюють в Україні, зокрема й цієї осені, а епідемічний поріг наразі не подолано. Про це під час учорашньої прес–конференції в Києві повідомила громадськості головний лікар Центральної СЕС Міністерства охорони здоров’я України Любов Некрасова. Водночас в українців нині спостерігається доволі високий рівень імунологічної напруженості, тобто більшість хворих перенесе грип у легкій формі, каже пані Некрасова.
Так, згідно з проведеними дослідженнями, найкращий імунітет проти грипу має працездатне населення віком від 20 до приблизно 70 років — рівень імунітету в цій групі коливається від 20 до 60 відсотків. Водночас у групі високого ризику перебувають діти від трьох до семи років і підлітки до 14 років. Захворюваність у цій групі у 5—7 разів вища. «Це репрезентативне дослідження, при якому обстежується близько 60 тисяч громадян. Ми постійно моніторимо ситуацію, але спрогнозувати точно, коли розпочнеться епідемія, доволі складно. Не можна й стверджувати, що в Україні наразі немає хворих на грип зазначених штамів», — зазначила Любов Некрасова.
Водночас медики радять українцям завчасно подбати про своє здоров’я: нагадують про профілактику грипу та ГРЗ і закликають вакцинуватися. «Ми проаналізували минулорічну ситуацію і з’ясували, що вакцинація залишається найефективнішим способом протидії грипу. Наприклад, у Києві з двох тисяч вакцинованих громадян лише один згодом звертається до лікарів. І боятися щеплень не варто, адже всі сiм зареєстрованих в Україні вакцин, так би мовити, «адаптовані» до наших умов з урахуванням загального стану здоров’я громадян. Щеплення треба робити завчасно (у жовтні–листопаді), щоб організм людини встиг виробити імунітет», — пояснює кандидат медичних наук Володимир Богомаз.
«УМ» з’ясувала, що наразі українці не поспішають робити щеплення — до приватних і державних клінік приходять одиниці. Утім керівники багатьох підприємств і організацій уже домовляються про вакцинацію своїх підлеглих. Крім того, МОЗ закликає регіональні органи влади інтенсивніше закуповувати медичні препарати. Наразі найпоширенішими в Україні вакцинами є французький «Ваксигрип» і швейцарський «Інфлексал». У Києві щеплення однієї особи коштує в середньому 120 гривень, проте у регіонах, зокрема у Львові, вакцинація обійдеться дешевше — від 75 до 85 гривень.
Нагадаємо, Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) прогнозує захворюваність на рівні 3—3,5 мільйона осіб під час сезонної епідемії грипу в Україні в 2010—2011 роках. Для порівняння, в 2009—2010 роках на ГРЗ і ГРВІ перехворіло 7,7 мільйона українців.