«Під час своєї громадської діяльності я регулярно висловлюю критику на адресу вищих посадових осіб, ділюся своїми думками з друзями, з іноземцями, спілкуюся про це в інтернеті й на вулиці. Хочу поцікавитися, чи підпадаю я під сферу інтересів Служби безпеки України як людина, яка становить загрозу національній безпеці та обороні України?» Із заявами приблизно такого змісту журналісти і відомі громадські діячі вчора прийшли до громадської приймальні СБУ в Києві, реагуючи на численні випадки «зацікавленості» представників спецслужби діяльністю громадських організацій та ЗМІ.
«За останні чотири місяці представники СБУ провели з нашими активістами в різних регіонах країни цілу низку телефонних розмов і неофіційних зустрічей, хоча до того, впродовж останніх п’яти років, ми не мали жодних контактів зі спецслужбою», — каже голова громадської організації «Демократичний альянс» Василь Гацько. При цьому СБУшники, стверджує Василь, цікавляться доволі широким спектром питань: від джерел фінансування організації до планів щодо проведення різноманітних акцій. Нерідко звучать і пропозиції про «співпрацю». «Демократичний альянс» уже тричі звертався до СБУ з вимогою пояснити дії співробітників спецслужби. Проте відповіді на свої звернення в організації так і не дочекалися, більше того, там заявили, що ніяких заяв від «Демократичного альянсу» вони не отримували. Саме тому її керівник вирішив публічно звернутися до голови СБУ.
«Ми хочемо нарешті зрозуміти, на кого працює СБУ — на український народ чи все ж таки виконує політичне замовлення владної верхівки? Так, я часто критикую нинішню владу, але чи заслуговує це на увагу спецслужби? Чому СБУ переслідує звичайних громадян, а не займається розслідуванням реальних злочинів? Ось на ці запитання ми, звертаючись до СБУ, і хочемо отримати відповідь», — сказала журналістка, член руху «Стоп цензурі» Вікторія Сюмар, до якої нещодавно також навідалися СБУшники. Пані Сюмар разом зі своїми колегами й однодумцями, які або вже потрапили до поля зору СБУ, або ж ризикують поспілкуватися зі «спецами» вже найближчим часом, передала близько півсотні заяв, власноруч підписаних кожним учасником учорашньої акції.
У свою чергу речниця СБУ Марина Остапенко, яка вийшла до протестувальників, запевнила, що СБУшники не переслідують нікого через професійну діяльність чи критику влади. «Мені про такі випадки нічого не відомо. Подавайте заяви, будемо розбиратися, хто і з якою метою до вас приходив (представитись співробітником СБУ може кожен)»,— сказала Остапенко, відповідаючи на закиди учасників акції. До речі, речниця СБУ, яка починала кар’єру в журналістиці, відмовилася підтримати своїх колишніх колег, написавши і свою заяву. Пояснила пані Остапенко це тим, що вона тепер — «співробітник СБУ».