Меморіал жертвам тоталітаризму в харківському Лісопарку знову став місцем паломництва поляків. Рівно 70 років тому, згідно з наказом «Про розвантаження тюрем НКВС УРСР і БРСР», понад чотири тисячі полонених польських офіцерів із Старобільського табору направили до Харкова, де на цьому місці вони загинули від куль радянських катів. Президент Польщі Броніслав Коморовський, який цього разу очолив традиційну паломницьку місію, свого часу обіймав посаду міністра оборони й доклав чимало зусиль до відкриття десять років тому харківського меморіалу. Разом із поляками тут покоїться прах майже двох тисяч згублених кривавим режимом радянських громадян.
«Ми тут, тому що хочемо помолитися за жертв тих років, за тих, хто служив правді, — і за поляків, і за українців, і за представників інших народів, які віддали свої життя, — сказав на поминальній церемонії Броніслав Коморовський. — Ми дякуємо за те, що тут є меморіал. Це символ того, що ми перемогли в цій боротьбі».
Після квітневої трагедії під Смоленськом, де по дорозі до аналогічного катинського поховання в авіакатастрофі загинула правляча еліта Польщі, харківський візит видався особливо теплим. Але, як з’ясувалося, довоєнний борг України перед сусідами ще не сплачено сповна. У своєму зверненні до української сторони Коморовський запропонував відкрити такий меморіал і в селищі Биківня під Києвом. Там, за даними археологів, виявлено 260 братських могил, у яких поховано в тому числі й півтори тисячі польських офіцерів. Наразі через відсутність спеціального дозволу археологічні роботи на цьому скорботному місці не ведуться, тому не дослідженими залишаються більше третини поховань. Нагадаємо, саме в Биківні впродовж 1930—40–х років ховали репресованих і закатованих НКВС — за даними науковців, там лежать останки майже 120 тисяч жертв сталінського режиму.
2001 року Кабінет Міністрів під керівництвом Віктора Ющенка ухвалив Постанову «Про створення Державного історико–меморіального заповідника «Биківнянські могили», а через п’ять років Ющенко вже у ранзі глави держави підписав указ про надання йому національного статусу. Нинішній Прем’єр–міністр України Микола Азаров, який супроводжував Броніслава Коморовського під час поїздки на Слобожанщину, заявив, що підписав постанову про розширення меморіального заповідника в Биківні.