Генеральна прокуратура Росії вимагає від Польщі видати «лідера чеченських сепаратистів» Ахмеда Закаєва. Політика, який називає себе головою уряду невизнаної Чеченської Республіки Ічкерія, затримали вчора у Польщі, куди Закаєв приїхав на Всесвітній чеченський конгрес. У Росії його звинувачують у тероризмі, організації незаконних воєнізованих формувань та інших злочинах, за які Ахмеда оголошено в міжнародний розшук.
Утім 2003 року чеченець отримав політичний притулок у Великій Британії і відтоді мешкає в Лондоні, вільно відвідуючи більшість західних країн. Не була винятком і Польща — тільки цього року Закаєв побував там тричі. Та тепер ситуація змінилася. Іще до поїздки самопроголошеного прем’єра Ічкерії попереджали, що на цей раз його можуть чекати проблеми: нинішня польська влада, яка старанно налагоджує відносини з Москвою, обіцяла затримати сепаратиста, щойно він перетне кордон. Сам Закаєв в інтерв’ю радіо «Ехо Москви» заявив, що про ордер на свій арешт нічого не знає й відмовлятися від участі в конгресі не збирається. До слова, 2002 року такий самий конгрес, який тоді відбувся у Копенгагені, спричинив скандал у відносинах Росії з Данією. Тепер Москва попередила про «можливі наслідки» й Варшаву.
У польському МЗС російським партнерам повідомили, що ні Закаєву, ні іншим учасникам Всесвітнього чеченського конгресу забороняти в’їзд не збираються. А якщо когось із них затримають правоохоронні органи, то питання про його екстрадицію вирішуватиме суд. Щодо Закаєва, то він був настільки переконаний у тому, що правда на його боці — аж пообіцяв добровільно з’явитися в польську прокуратуру. Та не встиг: до прокурорів Ахмед збирався на 8–му ранку, а поліцейські заарештували його раніше. «Оскільки на арешт Закаєва видано міжнародний ордер, поліція була зобов’язана затримати його і доставити до прокурорів», — пояснив в інтерв’ю Бі–Бі–Сі представник правоохоронців Маріуш Соколовський.
Утім арешт чеченця іще не означає його екстрадиції до Москви. За словами аналітика Бюро національної безпеки Польщі Бартоша Чихоцького, «оскільки Закаєв отримав політичний притулок у Великій Британії і там суд не виявив доказів його причетності до тероризму, сумнівно, що його видадуть Росії». Сам Закаєв у цьому не певний: свій арешт у «країні, де діяльність «Солідарності» надихала чеченців на боротьбу за незалежність», він називає «страшним сном не лише для борців за незалежність Ічкерії, а й для самих ветеранів «Солідарності».