Запашні домашні груші — це надзвичайно смачно. А ще здавна лікарі цінували ці плоди як засіб, що сприяє швидкому загоєнню ран та зниженню температури. Також груші дуже корисні для роботи серця, бо містять багато калію і допомагають кровотворенню завдяки вмісту фолієвої кислоти. Щоб таке добро припасти й на зиму — саме час консервувати. Своїми рецептами ділиться 80–рiчна Ганна Василівна Ковальчук із Хмельниччини, чиїми вареннями та компотами ласують семеро дітей, тринадцятеро внуків, а зараз ще й шестеро правнуків.
Для компоту з груш бабуся радить використовувати плоди зі щільною м’якоттю. Груші можна консервувати половинками, четвертинками, із шкірочкою і без неї. Відібрані плоди треба вимити, нарізати, видалити насіннєву коробочку і на нетривалий час занурити в холодну воду. Щоб груші в компоті були м’які, їх треба проварити в розчині лимонної кислоти (на 1 л води — 1 г кислоти) 10—15 хвилин, потім швидко охолодити водою, укласти в банки і залити цукровим сиропом 25—30–відсоткової концентрації. Далі банки накрити кришками і стерилізувати: літрові — 25 хвилин, трилітрові— 35 хвилин. Закрутити, перевернути і накрити, поки не охолонуть.
Для приготування варення з лимонними цукатами Ганна Василівна рекомендує відбирати дрібні груші і варити їх не розрізаючи — тоді, по–перше, зберігається форма, по–друге, варення буде соковитішим. На 1 кг груш потрібно 1,2—1,3 кг цукру. Помиті плоди вкладаємо в банки та бланшуємо 10—15 хвилин, потім охолоджуємо у воді. У посудині варимо сироп із 600—700 г цукру та 1—1,5 склянки води, що залишилася після бланшування. Далі беремо один помитий лимон, не знімаючи шкірки, нарізаємо кубиками та додаємо до проварених груш. Усе заливаємо гарячим сиропом і витримуємо 3—4 години. Опісля доводимо до кипіння на слабкому вогні, кип’ятимо 5—8 хвилин, знову охолоджуємо і витримуємо ще 8 годин. Після цього знову проварюємо 5—8 хвилин і заливаємо сиропом, який готуємо з іншої частини цукру, (600 г) з меншою кількістю води (0,7—1 склянка). Наразі консервуємо.
Анастасія КОВАЛЬЧУК