На Першому всеукраїнському форумі оборонної промисловості, який відбувся вчора у Києві, було на що подивитися. Близько півсотні українських підприємств демонстрували найновіші зразки зброї та військової техніки — від станкових кулеметів і гранатометів та суперсучасних систем польового зв’язку для військ до високоточних протитанкових і протиповітряних ракет. Те, що не помістилося б у залі Українського дому, привезли у макетах: авіабудівний концерн «Антонов» демонстрував літаки Ан–140 та Ан–74, казенне підприємство «Дослідно–проектний центр кораблебудування» — макети своїх бойових кораблів, серед яких і флагман Військово–Морських сил України фрегат «Гетьман Сагайдачний», і проект майбутнього українського корвета. Єдиний «натуральний» експонат, який через великі габарити довелося залишити на вулиці перед входом, — військовий броньований джип «Козак» виробництва київської компанії «Практика».
Близько двох десятків представлених на форумі технологій є абсолютними новинками, їх експортують у країни НАТО: протитанкові ракети, українські дизельні двигуни, визнані найкращими для роботи в умовах тропіків, прилади для систем протиповітряної оборони, системи захисту гелікоптерів від високоточної зброї та інші військові ноу–хау.
Про озброєння цими новинками Збройних сил України наразі не йдеться, адже коштів, виділених на оборону, ледь вистачає, аби просто утримувати ЗСУ. Ні цьогорічний військовий бюджет, ні той, який планують на 2011 рік, не здатні вирішити проблему. Уже зараз доведеться вибирати з кількох пріоритетних напрямів можливого переозброєння українських Збройних сил, і вибір цей буде болісним. Наприклад, перспективний ракетний комплекс «Сапсан» може створити неядерний ракетний щит стримування над Україною і коштує втричі дешевше, ніж перспективний бойовий корабель класу «корвет». Зате корвет може підняти українську суднобудівну галузь, пояснює Валентин Бадрак, директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння й співорганізатор форуму. За його словами, корвет, який оцінюють у 250 мільйонів євро, має ще й величезне політичне значення. «38% його комплектуючих мають постачати західні оборонні компанії, і якщо Україна згорне цей проект, на найближчі десять років ми можемо поставити хрест на співпраці із західним світом у будь–яких проектах військового спрямування, — вважає експерт. — Раніше до нас постійно їздили делегації то з компанії «Фінмеханіка», то з французького суднобудівного концерну «ДСНС». Останні три місяці сюди вже ніхто не їде. Це означає, що вони мають великі сумніви, що проект корвета відбудеться».
Експерти констатують: тодi як Україна залишається серед лідерів на світовому ринку високотехнологічної зброї, обороноздатність країни досягла критичного рівня. Щоб «накачати м’язи» хоча б до рівня «середнячка», Україна має наступні п’ять років витрачати на переозброєння свого війська 700—800 мільйонів доларів щороку. Дотепер ця цифра сягала щонайбільше 100 мільйонів.