За настановами предків, коли прийшов Спас, варто готувати рукавиці про запас. Утім доречніше у найближчі вихідні скерувати «лижі» на Івано–Франківщину, де проходитиме Фестиваль автентичної карпатської кухні «Смачний Спас». Назва дводенного дійства на Коломийщині має двояке прочитання: і село, в якому воно відбуватиметься, — Спас, і напередодні, 19 серпня, — справжній другий яблучний Спас. Центровою на фестивалі буде «Країна гурманів» — творчий кулінарно–мистецький конкурс місцевих рецептів, яким не менше 50 років. Відразу ці кухарсько–автентичні надбання карпатців впишуть у спеціально виготовлену величезну книгу, розміром близько 90 на 60 см.
Як можна приправляти страви коломийками та народними прикметами, у Києві на презентації фестивалю показали спасівці Галина та Михайло Стовпюки. «Якщо когось із сусідніх сіл запитати, чому вони йдуть на весілля чи якесь із церковних свят у Спас, часто можна почути: «Бо там спаська замащанка буде!» — розповідає Михайло Стовпюк, голова асоціації «Чиста флора», одного з організаторів фестивалю. — Навіть пісню народ про цю страву склав: «Ой легенька коломийка, легенька, легенька. Через тую замащанку болить головонька...»
Узагалі–то йдеться про тушковане м’ясо у великій кількості соусу. Щоб приготувати його по–спаськи, потрібен великий чавунний казан, домашня піч і або лише свинина, або свинина навпіл із яловичиною. Спочатку в казані на смальці півгодини тушкують шматки м’яса, потім додають цибулю і томатну пасту. Окремо на сковорідці також на смальці обсмажують борошно, вливають туди окріп — і відправляють соус у казан. Насамкінець додають часник, за смаком солять і перчать. Далі накривають казан кришкою, яку «замащують» тістом. Закупорена страва має упрівати годин шість. «У піч перед святом замащанку ставили ввечері. Коли вранці збиралися до церкви, господиня встигала заглянути до печі, витягувала казан, знімала запечене тісто з кришки і пробувала страву», — розповідає Галина Стовпюк. Їдять замащанку обов’язково з хлібом, який вмочають у соус. (Тому подібну страву на Самбірщині називають мачанка — з наголосом як на першому, так і на другому складі). Приготувати замащанку можна і в духовці. Для 2 літрів страви потрібно 400 г смальцю (по половині у каструлю і на сковорідку), 2 великі цибулини, 2 зубчики великого часнику (ті, що показала п. Галина, — як одна голівка невеликого), 200 г борошна, 1—2 столові ложки томатного соусу. У піст спасівці готують замащанку на олії з грибів або з риби.