34–річний Ед Стаффорд став першою людиною, якій вдалося від початку до кінця пройти уздовж найповноводнішої річки світу — Амазонки. У цю сповнену небезпек подорож колишній британський військовослужбовець вирушив 859 днів тому, 2 квітня 2008 року. Стартував Ед поблизу вулканічної гори Місмі в перуанських Андах, звідки бере початок Амазонка, а фінішував учора в її гирлі, у бразильській місцевості Белем.
Перший та останній відтинок маршруту британець пройшов не сам, а в товаристві перуанського лісника та знавця Амазонки Гадієла Чо Санчеса Рівери. Чо навчив менш досвідченого колегу–європейця, як харчуватися хижаками–піраньями, рисом та квасолею, як прокладати собі дорогу через джунглі з допомогою мачете тощо. Через три місяці після початку мандрівки перуанець залишив Стаффорда наодинці з дикою амазонською природою, але через деякий час знову приєднався до друга.
«Усе. Ми з Чо прийшли на узбережжя Атлантичного океану. Які почуття? Це неможливо описати! Я готувався до розчарування, але ледве не заплакав, дивлячись на теплі пінисті хвилі, що розбивалися біля наших ніг. Цей день я не забуду ніколи, до кінця життя, — написав Ед у своєму блозі на створеному для описання цієї подорожі сайті Walkingtheamazon.com. — А циніки, які стверджували, що пройти уздовж усієї Амазонки неможливо, хай замовкнуть: ми щойно це зробили!».
Під час подорожі Едові довелося змагатися з отруйними зміями та комахами, вбивчим для європейця кліматом, уникати зустрічі з велетенськими анакондами й крокодилами. Двічі на нього нападали тубільні племена, й одного разу британець навіть потрапив до аборигенів у полон. Мандрівник розповів, що під час подорожі пережив приблизно 50 тисяч укусів москітів. Незадовго перед фінішем він навіть знепритомнів. Але, діставшись фінальної точки подорожі, пляжу Маруда, забув про всі небезпеки та неприємності. І вже обіцяє наступного року вирушити в нову подорож — щоправда, подробиці нового маршруту поки тримає в секреті, зазначивши лише, що «досі такого ще ніхто не робив».
Амазонка має протяжність понад 6,5 тисячi, а за перуанськими даними, — навіть 7 тисяч кілометрів, і змагається за звання найдовшої річки світу з африканським Нілом. Відомо про щонайменше шість експедицій уздовж Амазонки, але участь у них брали добре підготовлені фахівці на спеціально споряджених човнах. Експедицію одинака Стаффорда спонсорували та підтримували кілька відомих світових організацій, зокрема фонд принца Валлійського Карла та популярний інтернет–портал YouTube.