Навчальний посібник «Догляд і підтримка дітей із ВІЛ-інфекцією», який видали Міністерство охорони здоров'я та Міністерство у справах сім'ї, дітей та молоді України за підтримки ЮНІСЕФ, містить не тільки медичні рекомендації, а й правові та психологічні. Дитині, яка народилась в умовах високого ризику передачі вірусу імунодефіциту людини, тільки у три роки можна поставити остаточний діагноз — чи передався ВІЛ. Тому, як правило, новонароджені опиняються під опікою держави. Новий підручник призначений не для широкого використання, а для підготовки висококваліфікованого персоналу, який буде працювати з такими дітьми. Тираж видання — всього п'ять тисяч примірників і вже розподілений між Міністерством охорони здоров'я, Міністерством у справах сім'ї, дітей та молоді України, Міністерством освіти та науки, соціальними службами, представництвами неурядових організацій, що проводитимуть цикл навчальних семінарів для педагогів, медиків та соціальних працівників.
«Проблема ВІЛ-інфікування дітей є дуже болючою, тому перед Міністерством охорони здоров'я стоїть завдання попередження передачі ВІЛ від матері до дитини. Впровадження Програми «Профілактика вертикальної трансмісії ВІЛ-інфекції» дозволило знизити рівень передачі інфекції від матері до дитини втричі. Але наступним питанням, яке потребує уваги з боку уряду та суспільства, є підтримка і догляд за ВІЛ-інфікованими дітьми», — зазначила начальник управління організації медичної допомоги матерям та дітям МОЗ України Раїса Моісеєнко.
Перший випадок передачі ВІЛ від матері дитині українські медики офіційно зареєстрували у 1988 році. Сьогодні в Україні живе 6 493 дитини з вірусом імунодефіциту людини, найстаршій з яких — тринадцять років. 6 359 з цих дітей народжені ВІЛ-інфікованими матерями. У 219 малят ВІЛ-інфекція перейшла у стадію клінічного прояву СНІД, а 121 дитина вже померла від синдрому набутого імунодефіциту.
Iмовірність появи у ВІЛ-інфікованої матері хворої дитини — десь п'ятдесят на п'ятдесят. Офіційно у 2000 році тільки у 27 відсотків ВІЛ-інфікованих жінок народились хворі діти. У 2002 році ця цифра зменшилась до 10 відсотків. За словами фахівців МОЗ, це зменшення відбулося тільки завдяки антиретровірусній терапії, яку нині отримують близько 90 відсотків вагітних жінок. Вона і дозволяє сьогодні мінімізувати можливість передачі смертельного вірусу дітям. П'ять років тому таким чином лікували тільки 9—10 відсотків ВІЛ-інфікованих матерів.