Незвичайний природний феномен науковці університету Лідс виявили за допомогою автоматизованої підводної техніки, передає The Daily Mail. Їх здивуванню не було меж — на дні Чорного моря циркулює підводна річка довжиною 37 морських миль і шириною більше півмилі, переміщуючи до 22 тисяч кубічних метрів води за секунду! Якби ця рiчка текла на суші, то, за показником переміщення води, вона стала б шостою у світі, — зауважують учені. Втім, хоч і під водою, річка мало чим відрізняється від інших — тут є пороги, класичні річкові береги, заплава і навіть справжні водоспади! Жолоб, утворений плином цього підводного потоку, місцями сягає глибини до 35 метрів. Єдиною істотною відмінністю підводної річки від земних є те, що у вирі вода тут закручується по спіралі не праворуч за годинниковою стрілкою, а навпаки.
Науковцям також удалось з’ясувати і походження такого природного феномену: підводний потік утворився внаслідок проникнення через протоку Босфор більш солоної води Мармурового моря до менш солоного середовища Чорного моря. З цієї ж причини вода в підводній річці має надзвичайно високу концентрацію солі. Доктор Ден Парсонс, який очолював команду британських дослідників, зазначив, що ця вода справді менш прозора, ніж у навколишній морській воді, бо вона є солонiшою.
Як з’ясувала «УМ», українські вчені також зробили свій науковий внесок у дослідження дна Чорного моря. «Ми вісім років тому, спільно з турками та американцями, запустили спеціальний апарат на дно Чорного моря і з’ясували, що на глибині півтора кілометра є швидкісна течія п’ять сантиметрів за секунду. Всі раніше вважали, що там — просто болото, — розповів «УМ» заступник директора з наукових питань Морського гідрофізичного інституту НАН України Геннадій Каратаєв. — У 50–х роках на дні Чорного моря збирались складати радіоактивні відходи, добре, що тоді вчені вчасно забили тривогу і цього не сталось».