Найпростіший спосіб запастися на зиму баклажанами — порізавши, висушити їх і потім додавати, як гриби, у борщ чи тушкувати з ними м’ясо. Утім найпоширенішим способом лишається консервування. Сьогодні перевіреними на практиці рецептами діляться львів’янка Леся Самченко та киянка Людмила Криштофович.
Якщо хочете, щоб на закуску у вас були «синенькі» четвертинки «а–ля гриби», відбирайте нетовсті продовгуваті баклажани (5 кг) розміром, як висота півлітрової банки. Помийте їх, зріжте зайву зелень, поріжте вздовж начетверо і відправляйте на півгодини у підсолену воду, щоб вийшла гіркота. Далі треба зварити маринад: 0,5 л олії, 400 г оцту, 2 склянки води і по 2 столові ложки солі та цукру. Коли все закипить, викладаємо в посудину баклажани і варимо, постійно перевертаючи четвертинки, поки вони не стануть м’якими. У кожну півлітрову банку (їх, напевно, буде 12) кидаємо по 3–4 зубчики часнику, одному лавровому листку, горошині духм’яного перцю, кілька — чорного гіркого, по півчайної ложки зерен гірчиці. Потім щільно ставимо стовпчиками четвертинки баклажанів, щедро притрушуємо порубаною зеленню петрушки, заливаємо маринадом і стерилізуємо 15 хвилин, після чого закручуємо.
Ще один рецепт від львівської господині — «Десятка», для якого потрібно по десять середніх баклажанів, болгарських перчин, помідорів та невеликих цибулин. Баклажани кружальцями завтовшки 3–4 см ріжемо першими, щоб відмочити в солоній воді від гіркоти. Найкраща форма для інших овочів — теж кружальця; вона не дозволить овочам «розлізтися», а отже, гарантує майбутній красивий вигляд на тарілках цього салату–закуски. Хоча для економії місця у банках помідори, перець та цибулю можна порізати і півкільцями. Після нарізування інгредієнтів починаємо варити маринад. Спочатку у велику посудину, де б потім помістилися всі овочі, вливаємо 0,5 л олії та півсклянки оцту, додаємо півсклянки цукру та дві столові ложки солі. Коли все закипить, додаємо дві склянки томатного соку. Коли знову почне булькотіти, кладемо в окріп баклажани. Час кипіння маринаду з баклажанами — 5 хвилин. Після цього в посудину викладаємо перець, а за ним — цибулю і додаємо по півсклянки оцту та цукру і одну столову ложку солі. Коли все прокипить ще 5 хвилин, кладемо помідори. Відтак, уже востаннє, усе разом має кипіти ще 6 хвилин. «Якщо залишити салат на вогні на довше, то овочі втратять форму і перетворяться на «кашу», — каже Леся Самченко. «Десятку» не треба стерилізувати. Овочі просто викладають у стерилізовані банки і закручують стерилізованими кришками.
Рецепт «Дракончик» від Людмили Криштофович — для любителів гострих закусок. Баклажани (5 кг) спочатку треба порізати кружальцями завтовшки 1 см і традиційно відправити у солону воду на дві години. Поки «синенькі» відмокають і вбирають сіль, час приготувати приправу: на м’ясорубку треба перемолоти 10 штук червоного болгарського перцю, 2–3 стручки гіркого та 300 г часнику і приправити все оцтом (200 мл). Далі треба обсмажити баклажани з обох боків і гарячими складати у банки, перекладаючи приправою. Закручувати півлітрові ємкості після 20–хвилинної стерилізації.
Спробуйте приготувати баклажанну консервацію, і тоді зможете ще раз почути від домашніх чи гостей, яка ви чудова господиня.