У селі Федорівка на Київщині, що за 35 кілометрів від Чорнобиля, працівники відділу ветеринарної міліції Київського обласного главку виявили підпільний цех із виготовлення небезпечного сиру. На вигляд схожий на грузинський сулугуні, продукт виготовляли у приміщенні покинутого з часів чорнобильської катастрофи магазину. Як розповіла «УМ» співробітник прес–служби обласної міліції Юлія Синчак, власник підприємства — 35–річний житель Миколаївської області — для виготовлення продукту збирав молоко по селах радіаційно зараженого Поліського району, де всі корови хворі на лейкоз. Уже готовий «лейкозний» сир пакували у вакуумні упаковки без маркування, а згодом він опинявся на полицях супермаркетів Київської області та столиці.
«А–ля» грузинський сир продавали близько року. Сьогодні працівники міліції закрили підпільний цех, а власникові вручили розпорядження про заборону займатися даним видом діяльності. За фактом правоохоронці готують матеріали для передачі їх до прокуратури, а сам підприємець перебуває на підписці про невиїзд. Скільки людей скуштували небезпечний сир і як це позначилося на їхньому здоров’ї — наразі невідомо. Лікарі кажуть, що «лейкозний» сир не може викликати рак крові (принаймні це науково не доведено. — Авт.), однак існує великий ризик кишечних захворювань.
Що ж до cелян, які продавали молоко хворих корів, то, хочеться вірити, вони просто не знали про недугу своїх тварин. Утім, цілком імовірно, люди свідомо торгували небезпечним продуктом. Хворих на лейкоз корів необхідно забити, м’ясо закопати, кажуть ветеринари. Утім держава не зобов’язана компенсувати селянам збитки за знищення ураженої худоби. Не зупиняє і заборона здавати «хворе» молоко — селян не лякають символічні штрафи від 8 до 51 гривні. Для порівняння, у Німеччині за подібне порушення доведеться сплатити 8—15 тисяч євро штрафу.